Meci decisiv cu Germania U 21

946

Naţionala de fotbal Under-21 a României a învins formaţia similară a Ungariei, cu scorul de 2-1 (0-0), sâmbătă seara, în Grupa A a Campionatului European de tineret 2021, pe Stadionul Uj Bozsik din Budapesta. Alexandru Măţan (69) şi Alexandru Paşcanu (88) au adus succesul tricolorilor, după ce gazdele deschiseseră scorul, în inferioritate numerică, prin Andras Csonka (56). Szoke a primit al doilea cartonaş galben în minutul 42 pentru lovirea cu cotul a lui Ciobotariu. După un penalty neacordat în minutul 50 (fault clar al lui Deutsch asupra lui Ciobanu) şi un fault nesacţionat asupra lui Moruţan, care a dus la golul maghiarilor, oaspeții au avut puterea să revină şi au marcat de două ori. Chiar şi aşa, doar o intervenţie fantastică a lui Andrei Vlad, la şutul lui Baranyi (90+4), a făcut ca România să câştige cele trei puncte. Marţi, de la ora 19.00, selecţionata lui Adrian Mutu dă piept cu Germania. Ambele formaţii au 4 puncte înainte de meciul direct, iar Olanda are 2. Fără puncte, Ungaria joacă doar pentru orgoliu în partida cu batavii. România se va califică în mod cert în sferturile turneului final, evident, cu o victorie în ultima rundă, indiferent de rezultatul celuilalt meci din grupă. Tricolorii pot ieși din grupă și cu o remiză în fața Germaniei, dacă Olanda învinge Ungaria în etapa a treia, însă doar la un gol diferență și să nu marcheze mai mult decât o face România în jocul cu Germania. În cazul unei înfrângeri în ultima etapă în fața Germaniei, șansele României la calificare nu sunt zero, însă pentru accederea în sferturi este nevoie ca Olanda să piardă sau să remizeze cu Ungaria. România nu va putea conta în meciul cu Germania pe căpitanul Marius Marin şi pe atacantul George Ganea, ambii suspendați pentru cumul de cartonaşe galbene. ,,Nu suntem aici în vacanță, vrem să le facem viața grea tuturor. Vor lipsi Marin și Ganea. Marin poate e prea luptător în unele momente, dorința de a juca pentru echipă și responsabilitatea, dată de faptul că e căpitan de echipă, fac să dea mai mult decât poate ar trebui. Avem jucători care îi pot suplini cu brio”, a declarat selecţionerul Adrian Mutu.