Mai buni, dar degeaba! Craiova a ratat prea mult cu FCSB

849

Universitatea Craiova a remizat cu FCSB într-un meci fără goluri, disputat pe stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu. Spre deosebire de alte jocuri, trupa din Bănie a fost echipa mai bună, şi-a creat ocaziile mai mari, irosind inclusiv un penalty, prin Alex Cicâldău (62). Pe final, se putea întâmpla orice. Florin Tănase sau Andrei Ivan au ratat oportunităţi uriaşe, iar jocul s-a încheiat nedecis. Cu o etapă înainte de finalul sezonului regular, cele două formaţii sunt despărţite de 7 puncte. Trupa lui Toni Petrea este liderul clasamentului, în timp ce echipa lui Marinos Ouzounidis se află pe locul trei. După meci, antrenorul grec şi-a lăudat elevii pentru că i-au respectat indicațiile tactice şi a declarat că Universitatea a fost echipa mai bună. „Cred că am fi meritat să câștigăm. Câteodată îți creezi foarte multe ocazii și nu reușești să câștigi, cum a fost astăzi. Au făcut un meci foarte bun jucătorii mei. Când am stat compacți în teren am controlat meciul și am avut ocazii de a înscrie. Acesta a fost scopul, așa am gândit meciul. Am găsit calea de a sparge pressing-ul lor, de a ne apropia de poartă. Una peste alta, sunt mulțumit de cum am jucat și îmi felicit jucătorii. Nu este corect rezultatul. Am avut mai multe ocazii, au avut și ei o oportunitate sau două. Avem jucători foarte buni, și dacă am înțeles eu bine, data viitoare când vom avea penalti tot Cicâldău va executa“, a spus Ouzounidis. Elvir Koljic a revenit pe terenul de joc după o pauză semnificativă. Atacantul bosniac a intrat în minutul 79. „Elvir Koljic nu este încă pregătit. Îl băgăm treptat, câteva minute acum, mai multe minute în meciul următor. Avem meciuri dificile într-o perioadă scurtă de timp, ceea ce înseamnă că avem nevoie de jucători. Poate avem accidentări, poate avem suspendări. Avem nevoie de absolut toți jucătorii“, a completat antrenorul Craiovei. Jocul prestat de juveţi i-a dat încredere şi preşedintelui Sorin Cârţu. Oficialul din Bănie crede că Universitatea este pe drumul cel bun. ,,Și dacă băteam cu 1-0 eram supărat! Ar fi trebuit să ne luăm revanșa pentru tot ce s-a întâmplat de-a lungul timpului în meciurile cu Steaua. Am fost aproape să câștigăm, dar asta e, așa e la fotbal. Au ratat penalty și fotbaliști mai mari. Cu prima ocazie, Cicâldău își va lua revanșa, va avea multe posibilități. Îmi place cum joacă echipa, e unul dintre cele mai bune jocuri ale noastre. Arătăm altcumva, jocul e organizat într-un alt mod, combinăm mai rapid pe axul central, verticalizăm mai mult, arătăm destul de bine. Îmi dă speranțe pentru play-off. Suntem pe un drum super!”, a declarat ,,Sorinacio”. Craiova are un nou meci foarte important în runda viitoare, cu campioana CFR Cluj. Partida din Bănie se joacă duminică, de la ora 21.30.

FCSB – Universitatea Craiova: 0-0
FCSB: Vlad – Ov.Popescu (46, Creţu), Cristea, Miron, Radunovic (46, Panţîru) – Olaru, Şut (89, Simion), Oaidă (46, Vînă) – Moruţan, Tănase, O.Popescu (66, Istrate). Antrenor: Toni Petrea.
Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Papp (70, Bălaşa), Constantin, Vătăjelu – Mateiu, Nistor – Camara (85, Căpăţînă), Cicâldău (85, Bic), Baiaram (79, Kojic) – Andrei Ivan. Antrenor: Marinos Ouzounidis.
Cartonaşe galbene: Cristea / Mateiu, Camara, Nistor, Vătăjelu
Arbitri: Adrian Cojocaru – Vladimir Urzică, Mihai Marica; R – Sorin Costreie.