Mai bine, dar insuficient! CSM a cedat din nou cu Voluntari

895

Echipa de baschet a Clubului Sportiv Municipal din Târgu-Jiu a suferit o nouă înfrângere în LNBM. ,,Călăul” a fost, și de această dată, CSO Voluntari, formație care câștigase în orașul lui Brâncuși și în primul tur al Cupei României. La finalul celor patru sferturi, tabela a arătat 69-83. Trei dintre perioadele de joc au fost adjudecate de vizitatori: 17-19, 16 -26, 20-17, 16-21. Față de precedenta confruntare, gorjenii au arătat mai bine din punct de vedere defensiv, au fost mai agresivi, dar și-au pierdut concentrarea în momente cheie ale jocului. Pivotul Kevin Allen a reuşit un double-double, cu 18 puncte şi 12 recuperări. Porter Troupe a contribuit cu 16 puncte, Ahmed Bashir cu 13, iar Brandon Sly cu 11.
Printre marcatorii formaţiei noastre s-au mai aflat Malik Morgan (8) şi Andrei Gheorghe (3). Cel mai bun marcator al meciului a fost pivotul celor de la Voluntari, Eric Garcia Thompson Jr. Acesta a reuşit 19 puncte şi 15 recuperări. Sarunas Vasiliauskas a dat 17 puncte, iar Vlad Moldoveanu 11. Jordanco Davitkov a depășit problemele de sănătate care l-au ținut departe de echipă în meciurile cu Craiova și Oradea și a condus formația de pe bancă. Deși a evidențiat anumite aspecte pozitive, antrenorul macedonean a admis că adversarii de duminică nu aveau cum să nu profite de sincopele din jocul echipei sale. ,,Am avut energie în apărare în acest meci şi acesta este un lucru care ne bucură. Ne-am bătut acolo şi am avut o evoluţie destul de bună, însă problema a fost în atac, unde am făcut prea multe turnover-uri, am cedat mingea uşor. Jucăm bine 4-5 minute, rapid cu agresivitate, după care ofeream în 2 minute mingi-cadou. Voluntariul este o echipă serioasă, nu te iartă în asemenea situații, iar avantajul pe care l-au luat a fost decisiv”, a spus Davitkov. Deși a recunoscut că jucătorii români ai CSM-ului sunt destul de necopți, principalul formației noastre a declarat că aceștia au făcut foarte multe greșeli. Davitkov crede că americanul Malik Morgan va aduce un plus de calitate în perioada următoare, dar trebuie să se acomodeze cu noii săi coechipieri. ,,Este destul de dificil să vii la o echipă şi în 4-5 zile să arăţi tot ceea ce poţi pe teren. Malik nu a jucat rău, nu a făcut nimic spectaculos, însă aşteptăm să fie mai buni de la meci la meci. Dacă aţi văzut, jucătorii noştri români au făcut multe greşeli astăzi. Înţelegem, sunt chiar mai tineri decât ceilalţi, dar în acelaşi timp, asta s-a văzut pe teren în a doua repriză şi sunt lucruri pe care nu le putem schimba”. În runda viitoare, CSM Târgu Jiu se deplasează la Dinamo. ,,Programul este foarte dificil, ştiam că în primele 4-5 etape jucăm cu echipe puternice. Trebuie să jucăm mai bine, însă este destul de dificil să aducem 4-5 jucători, să îi punem laolaltă şi să joace bine, chiar dacă sunt jucători de valoare. Poate, pe de-o parte, este mai bine că avem la început acest program dificil, după care vom întâlni echipele care sunt la acelaşi nivel cu noi. De la meci la meci trebuie să jucăm mai bine, dar în acelaşi timp să ne pregătim mult mai bine”, a concluzionat antrenorul.