Mai așteaptă după prima victorie. Viitorul a remizat cu sibienii

978

Într-un meci disputat, marți după amiază, la Severin, Viitorul Târgu Jiu și FC Hermannstadt au terminat la egalitate, 1-1. Jocul care a contat pentru etapa a șasea a ligii secunde a fost unul destul de plictisitor în minutele de debut, dar s-a animat după prima reușită. Răzvan Vulpe a deschis scorul în minutul 32, după ce a gestionat perfect o centrare trimisă de Dulca. Gorjenii nu au ținut decât 10 minute de avantaj, pentru că o fază fixă l-a găsit pe Valentin Buhăcianu în suprafața de pedeapsă, iar jucătorul oaspeților a trimis cu sete în plasă. Ocaziile nu au lipsit după pauză. Buleică a trimis o minge care a căzut pe transversală lui Pop, dar apoi sibienii au preluat inițiativa. Totuși, elevii lui Marius Măldărășanu, fie au fost impreciși, fie s-au lovit de opoziția lui Eftimie. La ultima fază a meciului, Acosta putea aduce victoria gazdelor, dar lovitura sa de cap nu a avut tăria necesară pentru a-l învinge pe Pop.

Viitorul Târgu Jiu – FC Hermannstadt 1-1 (1-1)
Răzvan Vulpe 32′ / Valentin Buhăcianu 42′
Viitorul: Eftimie – Buleică (cpt.), Core (Sveikauskas 73′), Al. Băican, Copaci – Țegle, Felipe Acosta – Vulpe (Vespe 73′), Dodoi (Gîrbiță 82′), Al. Dulca (Mitrică 63′) – Cip. Rus. Rezerve neutilizate: Rob. Geantă – Ciul, Godja, Doumbia, Pîrcălabu. Antrenor: Cristian Lupuț
FC Hermannstadt: I. Pop – Pantea, Antoche, I. Stoica, Opruț, Alhassan (Andr. Lungu 80′), Mino Sota – Balaure (I. Năstăsie 58′, P. Petrescu (cpt.)(Buzan 80′), Al. Oroian (C. Popescu 58′) – Buhăcianu (Plazonja 58′). Rezerve neutilizate: Muțiu – Bejan, Tomșa, Issah. Antrenor: Marius Măldărășanu

Lupuț: Sunt foarte mulţumit
Deși echipa sa nu a bătut pe nimeni de șase etape și are doar 3 puncte în clasament, antrenorul Cristian Lupuț s-a declarat mulțumit de egalul obținut cu una dintre formațiile care vrea să revină în Liga 1. ,,Ca să fiu sincer, sunt foarte mulţumit cu acest punct. Poate, cu puţină şansă, reuşeam să luăm cele trei puncte, dar, una peste alta, mă bucură creşterea echipei, nivelul jocului începe să se vadă, iar eu sper ca în etapele următoare să avem prima victorie. La Chiajna, la fel, am făcut un joc tactic foarte bun, cu un adversar greu, cu pretenţii de promovare. Şi acolo, dacă eram puţin atenţi, puteam să ne întoarcem cu trei puncte. Trebuie să fim realişti pentru că până în etapa a şasea am întâlnit adversari cu pretenţii. La Braşov, unde am întâlnit un adversar de nivelul nostru, am avut 2-0 şi am pierdut nepermis cele trei puncte. Se pare că Drobeta Turnu Severin îmi poartă noroc, ne simţim foarte bine aici. Nu ştiu dacă vom mai juca şi următorul meci aici, nu ştim dacă se reface gazonul până atunci. Ne propunem ca nivelul jocului să crească de la meci la meci şi uşor-uşor se va crea şi omogenitatea de care am vorbit până acum”, a declarat antrenorul Viitorului. Căpitanul Alin Buleică a explicat de ce gorjenii nu mai au tonusul din campionatul precedent. ,,Eu zic că am făcut un meci destul de bun, cu o echipă bună care şi-a propus promovarea. Au un lot foarte bun, competitiv şi, având în vedere aceste lucruri, este un rezultat bun. Puteam şi mai mult. Dacă eram puţin mai atenţi puteam să câştigăm, pentru că la ultima fază am avut o ocazie clară. Şi ei au avut ocazii, deci cred că este un rezultat echitabil. Anul trecut am jucat cel mai frumos fotbal, am avut rezultate bune şi ne-am calificat într-o semifinală de cupă. Automat, lumea se aştepta la altceva de la noi acum, dar să nu uităm că am schimbat foarte mulţi jucători şi încă este începutul de campionat. Meci de meci, apar jucători noi şi este greu. Am schimbat 15-16 jucători. În şase etape, am jucat cu primele patru echipe şi au reuşit să ne bată doar Petrolul şi Steaua. Am vorbit în vestiar că este un nou început, pentru că trece timpul şi trebuie să reuşim să câştigăm”, a spus Buleică. În runda viitoare, trupa gorjeană are o deplasare tot la o formație ce își dorește promovarea, Universitatea Cluj.