Lyes Houri, gol la debutul neoficial

1083

Universitatea Craiova a susținut luni o partidă de verificare împotriva formației Metaloglobus București. Meciul s-a disputat la Poiana Brașov și s-a încheiat cu victoria echipei de eșalon superior. Oltenii s-au impus cu 2-0, după reușitele semnate de Lyes Houri și Atanas Trică. Utilizat ca atacant stânga, francezul împrumutat de la MOL Fehervar a deschis scorul în minutul 29. Nepotul lui Ilie Balaci a marcat în minutul 49. La primul său meci în alb-albastru, Alexandru Creţu, ultimul transfer al formaţiei din Bănie, a fost folosit din primul minut de Laurențiu Reghecampf, el evoluând pe postul de închizător. Craiova nu s-a putut baza la această acțiune pe Markovic, Baiaram, Câmpanu, Screciu şi Benga, aflați la loturile naționale. Partida de la Poiana Braşov nu a fost deschisă publicului, în timp ce al doilea amical al Universității, cel cu KSE Târgu Secuiesc, a fost anulat. De altfel, cantonamentul de la Poiana Braşov, care iniţial trebuia să dureze până la meciul cu Sepsi, a fost scurtat, alb-albaştrii urmând să revină în Bănie după o săptămână.
Universitatea Craiova a început amicalul cu Metaloglobus în formula: Pigliacelli – Vlădoiu, Găman, M. Constantin, Bancu (cpt.) – Nistor, Crețu, Vînă – Gustavo, Koljic, Houri. Au mai evoluat: Lazar – Bană, Mitran, Bălașa, Hrelea, Vătăjelu, Fedele, Mateiu, Ivanov, Căpățînă, Trică-Balaci, Sala și Danciu.
Fotbaliștii Vasile Constantin și Alexandru Mărieș au fost împrumutați la FC Brașov, respectiv Politehnica Iași. Următorul meci al juveților va avea loc luni, 13 septembrie, de la ora 21.00, pe arena „Ion Oblemenco”, împotriva formației Sepsi OSK.