Liga Florilor, tot mai aproape! Handbalistele îşi continuă parcursul perfect

1043

CSM Târgu Jiu i-a provocat Gloriei II prima înfrângere din Seria A, iar succesul a fost al zecelea la rând pentru elevele lui Liviu Andrieş şi Andrei Enache, care au un bilanţ perfect în actualul sezon competiţional. Gorjencele s-au impus în deplasarea de la Bistriţa, cu 33-31, şi au dat dovadă de maturitate, pentru că au reuşit să întoarcă scorul de la pauză, 18-15 pentru gazde. De altfel, formaţia noastră a fost condusă şi cu şase goluri în primul mitan, 17-11. ,,Dirijate”din teren de Ira Zinatullina, care a reuşit 13 goluri, gorjencele au fost agresive şi precise în repriza secundă, una în care noua achiziţie, Alexandra Maria Gavrilă, a izbutit şi primele două goluri în tricoul CSM-ului. „A fost un meci în care am reușit să ne ridicăm nivelul de agresivitate și concentrare pe toată durata lui. Aveam nevoie de un astfel de joc pentru tot ceea ce urmează, pentru nivelul la care ne dorim să ajungem. Le felicit pe fete pentru tot ce au realizat astăzi, este munca lor și meritul lor”, a declarat antrenorul principal al vizitatoarelor, Liviu Andrieş. ,,Sunt bucuros că am reușit încă o victorie în lupta pentru promovare. Am întâlnit la Bistrița o echipă foarte montată să ne învingă, dar, din fericire pentru noi, în urma unui joc foarte încrâncenat am reușit să câștigăm. Vreau să le felicit pe această cale pe fetele noastre și îmi doresc să creștem frumos de la un joc la altul”, a adăugat expertul secţiei de handbal, Dan Ilieş, pentru site-ul oficial al clubului.
CSM Târgu Jiu: Alina Ciuchiatu, Bianca Chiriţă, Bianca Stanca 4g, Andreea Olariu, Valentina Toader, Anna Ivanenko, Elena Marica Bercu, Ira Zinatullina 13, Gabriela Frunză, Alexandra Gavrilă 2g, Mădălina Pal, Florenţa Ilie 4g, Iulia Andrei 6g, Cristina Elena Popovici, Sabine Klimek 4g. Antrenori: Liviu Andrieş şi Andrei Enache.
CSM Târgu Jiu încheie turul de campionat acasă, împotriva formaţiei CSU Reşiţa. Meciul se joacă duminică, 6 februarie.