Liceul cu Program Sportiv, trei din trei în Campionatul Național

1020

Echipa masculină de handbal a Liceului cu Program Sportiv din Târgu-Jiu a obținut cea de-a treia victorie, din tot atâtea meciuri disputate, în ediția 2018-2019 a Campionatului Național rezervat juniorilor 2, din seria E (regională). Elevii profesorului Costel Radu au disputat partida rundei a treia pe propriul teren, în sala Școlii Generale “Voievod Litovoi”, în compania trupei Clubului Sportiv Școlar din Craiova. Târgujienii au avut parte de un debut de joc nefavorabil, până în minutul 14 reușind să pună pe tabelă doar două goluri, în comparație cu oaspeții dezlănțuiți care aveau marcate 9. În minutul 19 al primei părți, diferența era aceeași, la 5-12, moment în care a fost solicitat, de către banca amfitrionilor un prim time-out. S-a dovedit a fi de bun augur, pentru că handbaliștii târgujieni au început să recupereze pas cu pas, astfel că, după cele 10 minute de pauză, mai aveau de “anulat” doar două goluri, scorul primelor 30 de minute fiind de 17 la 19. Liceul Sportiv Târgu-Jiu și-a construit cu sârg fiecare atac, a scos în defensivă tot ce s-a putut, iar din minutul 41 au trecut la timonă, 22-21. Din acest moment, oaspeții și-au pierdut orientarea, acțiunile individuale nu s-au mai derulat conform planului profesorului Alexandru Teuțan, iar picajul a fost inevitabil. Târgujienii s-au desprins pe tabelă și au încheiat “en-fanfare” un joc dificil în compania unei formații incomode. Scorul final a fost de 43 la 35 pentru Liceul cu Program Sportiv Târgu-Jiu, cele mai multe goluri pentru echipa din localitate fiind reușite de Cătălin Meche, 13 la număr, urmat de Alin Tudor, 11, și Rareș Ilie, 9. Au mai punctat pentru formația gorjeană Gabriel Constantinescu, 6, Eduard Grofu, 3, și Tiberiu Diaconu, cu o reușită. De la oaspeți s-au remarcat, ca principali marcatori, Iulian Matei, cu 12 goluri, și Ianus Dumitrescu, 10 reușite. După această victorie, L.P.S. Târgu Jiu se află pe locul al doilea în clasament, etapa viitoare urmând să întâlnească, în deplasare, liderul seriei E, C.S.S. Râmnicu Vâlcea. Partida se va disputa în data de 6 octombrie. În ultima etapă a turului de sezon regional, târgujienii vor întâlni pe teren propriu, în data de 03 noiembrie, lanterna roșie a seriei, CSS Drobeta Turnu Severin.

Rezultatele înregistrate în primele trei runde ale Campionatului, de către L.P.S. Târgu Jiu, sunt următoarele:
L.P.S. Târgu Jiu – C.S.S. Hunedoara 36-33(17-15, la pauză)
C.S.S. Sibiu – L.P.S. Târgu Jiu 32-34 (14-17, la pauză)
L.P.S. Târgu Jiu – C.S.S. Craiova 43-35 (15-17, pauză)