Leu adevărat: ,,Le-am spus că o să-i omor!”

751

Gol și pasă de gol! Specialitatea casei pentru Alex Mitriță, liderul ,,juveților” și în victoria cu Rapid, 2-1, de pe Stadionul ,,Ion Oblemenco”. Universitatea Craiova rămâne pe locul doi în Superligă, iar ,,piticul atomic” vrea la Euro. A dezvăluit că și-a motivat colegii într-un mod inedit. Gazdele i-au întors pe bucureșteni în inferioritate numerică. Funsho a deschis scorul în minutul 48, iar Houri a fost eliminat trei minute mai târziu. Baiaram (59) și Mitriță (66), ultimul dintr-un penalti scos de Ivan, au marcat și în acest meci. ,,După acel cartonaș roșu ne-am trezit. Le-am spus (n.r.- colegilor, la 1-1) că dacă pierdem în seara asta o să-i omor. Așa am simțit să-i încurajez, eram sigur că o să câștigăm după acel moment. De asta aveam nevoie, să fim mai răi. S-a văzut că ne-am bătut până la capăt. A fost o discuție privată cu dânsul (n.r.- cu Edi Iordănescu), mi-a zis să continui pe aceeași linie. Răspunsul meu e întotdeauna pe teren. Vreau la EURO, pentru asta muncesc în fiecare zi. Dacă vom avea rezultate la echipa de club, probabil că voi ajunge la EURO. Dacă vom câștiga cu FCSB, vom avea șanse reale la campionat”, a spus Mitriță. 13 goluri și 11 pase decisive are jucătorul Craiovei în acest sezon.