Leii au mușcat din panduri

878

Aflată la început de pregătire, Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă la scor de Universitatea Craiova, în primul amical al acestei veri. Trupa din Bănie, care a disputat sâmbăta trecută primul meci oficial, Supercupa României, va debuta şi în Liga 1 la finalul săptămânii. Evident, în tabăra gazdelor au evoluat jucătorii care nu au fost utilizați în partida cu CFR Cluj sau au prins mai puține minute. Chiar şi așa, doljenii au dat 7 goluri, fără să primească vreunul. Universitatea Craiova a trimis pe teren următorul unsprezece: Lazar – Vlădoiu, Găman, Mitran, Benga – Bic, Screciu – Gustavo, Fedele, Mărieş – Mamut, iar pe parcursul meciului au mai jucat: Markovic, Vasile Constantin, Atanas Trică, Neţoiu, Danciu, Croitoru şi Sala. Antrenorul Călin Cojocaru a mizat pe Cătălin Iovicin, Gabriel Oiţă, Carlos Corduneanu, Emanuel Okeke, Cătălin Afrim, Denis Brânzan, Sean Aerts, Felipe Acosta, Gabriel Dodoi, Ovidiu Rasoveanu şi Alexandru Popescu. Pe parcursul jocului au intrat Alexandru Opriţa, Raul Cojocaru, Horaţiu Peia, Marian Habet, Robert Petre, Adrian Tănăsoiu, Alfred Mensad, Leonard Căldăraru, Alexandru Dinu, Denis Boldu, Darius Boldu şi Bebeto Lupuleţ.La pauză, scorul a fost 2-0. Au marcat pentru gazde Mărieș, Mamut, Markovic, de trei ori, Vasile Constantin și Trică-Balaci. Meciul a avut loc pe terenul de antrenament al echipei din Craiova, din baza sportivă Lunca Jiului.