Le-a cedat defensiva!

481

Energia a început cu stângul o săptămână în care avea de disputat trei meciuri, toate foarte importante, împotriva unor echipe puternice din campionatul intern dar şi din EuroChallenge.

Antonis Constantinides a pornit la drum cu gândul că echipa sa ar putea face surpriza unei triple extraordinare cu victorii la Oradea, Steaua şi Tartu, toate într-un interval foarte scurt. Cipriotul a încercat să nu pună presiune pe echipă spunând că şi un succes din cele două partide de campionat ar fi un bilanţ bun, însă şi-a dorit foarte mult victoria în ambele meciuri. Nu a fost însă aşa, echipa gorjeană prestând cel mai slab joc al său din ultima vreme, tocmai punctul său forte, apărarea, fiind acum călcâiul lui Achile.
oradeaEnergia a început slab, fără a marca în primele 3 minute ale confruntării de la Oradea, contra vicecampioanei. Au mai trecut alte două minute pentru ca elevii lui Constantinides să-şi treacă în cont şi primele puncte din acţiune, la jumătatea primului sfert tabela indicând 12-6 după ce gazdele au avut şi 9 puncte avans, Troupe, cu o aruncare de trei puncte a dat tonul revenirii şi la capătul primelor 10 minute de joc scorul era egal, 19-19. Echilibrat a fost şi îneputul sfertului secund, unul în care s-au înscris nu mai puţin de şapte aruncări din spatele semicercului, cinci dintre ele fiind reuşite de Energia. Cu toate acestea, apărarea gorjeană a fost de nerecunoscut, gazdele s-au distrat în special cu aruncările de la semidistanţă, iar acest lucru a început să se vadă pe tabelă, pauza găsind cele două echipe la distanţă de două posesii, 47-43 pentru orădeni.
„Felicitări echipei din Oradea, au făcut un joc ofensiv bun, apărarea noastră nu a funcționat la parametrii doriți. Atacul a mers bine, am marcat 88 de puncte, dar cu toate astea nu am reușit să ne impunem. Băieții au depus un efort colectiv deosebit, dar la final nu am obținut rezultatul dorit”, Claudiu Alionescu, antrenor secund Energia

N-au găsit soluţiile
Problemele echipei gorjene nu s-au rezolvat nici la pauză. Trupa lui Constantinides a dat impresia că are forţa de a se impune la Oradea, a ajuns la un singur punct în spatele gazdelor, scor 59-58, însă a urmat un run de 7-0 pentru elevii lui Achim. Cu Dillon şi Hatten la timonă, vicecampionii s-au distanţat apoi constant până la finalul sfertului trei, care a consemnat 10 puncte avans pentru gazde înainte de sfertul decisiv, scor 75-65. Deja Energia încasase mai multe puncte decât în majoritatea meciurilor jucate în acest sezon, doar cei de la Kormend, în EuroChallenge, reuşiseră să înscrie mai mult în 40 de minute, iar la Oradea urma să se mai joace… Diferenţa a crescut în debutul sfertului 4 ajungând la 13 puncte, o diferenţă pe care gazdele au păstrat-o până la jumătatea sfertului graţie şi celor două reuşite de 3 puncte ale lui Markovic. Troupe a ţinut să răspundă şi a pus pentru Energia 9 puncte pe tabelă din trei aruncări de la distanţă. Diferenţa a scăzut, Energia s-a apropiat din nou la doar două posesii, scor 92-88, când mai erau de jucat 20 de secunde, dar după ce Markovic a marcat de două ori de la linia de fault, Turner a ratat ambele aruncări de care a beneficiat cu 15 secunde înainte de final, iar victoria gazdelor a fost astfel pecetluită, scor 95-88 pentru orădeni, care în acest fel şi-au luat o mică revanşă pentru înfrângerea din primăvară din Final Four-ul Cupei României, când Energia a şi reuşit să câştige trofeul pus în joc.
Dacă CSM Oradea a luat laurii victoriei, Energia a trebuit să se mulţumească cu cel mai bun marcator al partidei, Porter Troupe terminând cu 26 de puncte, şi cu un double-double reuşit de Nemanja Milosevic, cu 13 puncte şi tot atâtea recuperări.
„Consider că Energia este o echipă extrem de bună în apărare. Este o echipă extrem de atletică și țin să reamintesc că i-a lipsit cel mai atletic jucător. Victorie foarte, foarte importantă pentru noi. Meritată din multe puncte de vedere. A fost un meci foarte greu. Am întâlnit un adversar de nivel foarte bun. Sincer vă spun că m-am temut de această echipă. Victoria este cu atât mai prețioasă cu cât consider că Energia a reușit cel mai bun joc ofensiv în actuala ediție de campionat. Lucru ce poate fi probat atât prin prisma numărului de puncte marcate, cât și prin cea a procentajelor. Pe de altă parte, am reușit să câștigăm la recuperare împotriva uneia dintre cele mai atletice echipe din campionat, ceea ce pentru mine este un mare plus. Aș putea să spun că aceasta a fost cheia victoriei”, Cristian Achim, antrenor CSM Oradea.

Sâmbătă, cu Steaua
Pentru Energia lucrurile se derulează pe rapid înainte. După Oradea, trupa lui Constantinides joacă la Bucureşti cu Steaua, singura echipă neînvinsă încă în campionatul României. „Este un al doilea meci foarte dificil pe care noi îl jucăm foarte repede după partida de la Oradea, nu ştiu dacă vom mai avea timp să ne şi antrenăm pentru acest meci sau vom face doar scoutingul. Totuşi, trebuie să ştim că nu avem nimic de pierdut, presiunea şi stresul sunt pe cei de la Steaua, ei au de pierdut. Noi ne vom bate până la final. O victorie nu ar fi uşor de obţinut, dar nu imposibil, dacă am câştigat la Piteşti, de ce nu am face-o şi acum. Mai dificil pentru noi va fi că ne aşteaptă călătorii foarte lungi, cu multe ore petrecute pe drum, dar trebuie să încercăm să câştigăm”, a declarat Antonis Constantinides, care după partida cu Steaua, duminică va lua drumul Estoniei, acolo unde va juca marţi cu Tartu Rock, în EuroChallenge.
Partida cu Steaua din campionatul intern se va disputa sâmbătă, cu începere de la ora 20:00 şi va putea fi urmărită pe micul ecran, pe Digi Sport 2.

CSM Oradea – Energia Târgu Jiu 95-88 (19-19, 28-23, 28-23, 20-23)
Sala „Antonio Alexe”, Oradea
CSM Oradea: Hatten (15), Markovic (18), Paşca, D. Popescu (5), Pop, Hora, Dillon (21), Krapic (10), Lupusavei, Nuhanovic (2), Pantic (15), Guţoaia (9). Antrenor: cristian Achim.
Energia: Watson (14), Troupe (26), Ştefan, Kremen (12), Miloşevic (13), Bratoloveanu, Minea, Vlaicu, Sullivan (4), Karpelesz (4), Aktaş (3), Turner (12). Antrenor: Antonis Constantinides.