Juniorii I de la LPS Târgu Jiu, calificați la turneul final

524

În cadrul turneului semifinal disputat la Baia Mare, echipa juniorilor I a LPS Târgu Jiu a reușit performanța de a se califica la turneul final.
Câștigând primele două meciuri, 37-35 cu CSS 2 București și 25-21 cu CSS Baia Mare, LPS Târgu Jiu a obținut biletele pentru turneul final înaintea disputării ultimei partide. Chiar dacă a pierdut cu 38-40 meciul cu LPS Suceava, LPS Târgu Jiu a terminat pe primul loc turneul semifinal.
Printre remarcații turneului semifinal s-au aflat doi dintre tinerii jucători gorjeni, extrema dreaptă Bogdan Ivăchescu și interul dreapta Bogdan Mănescu.
Turneul final al Campionatului Național de handbal rezervat juniorilor I se va desfășura în perioada 7-11 mai 2014, iar la acesta vor participa cele mai bune opt echipe de handbal din țară la această categorie de vârstă, echipa LPS Târgu Jiu având obiectiv accederea în semifinale.