Jandarmul Feroiu, medaliat cu aur la Campionatul Naţional de Unifight

419

jandarm (1)Paul Feroiu, jandarmul gorjean care în luna aprilie a reprezentat România, alături de alţi patru sportivi, la Turneul Internaţional de Judo Veterani al forţelor armate şi de ordine publică, desfăşurat în Federaţia Rusă, a reuşit să adauge încă un premiu în palmaresul său. De această dată este vorba de o medalie de aur, obţinută la Campionatul Naţional de Unifight.

Jandarmul gorjean Nicolae Paul Feroiu s-a clasat pe cel mai înalt loc al podiumului de premiere, obţinând locul I la categoria + 95 kg, secţiunea seniori, la Campionatul Naţional de Unifight Full Combat, organizat de către Federaţia Română de Unifight, campionat ce s-a desfăşurat în perioada 18 – 19 mai, la Strehaia, în judeţul Mehedinţi. „Campionatul Naţional de Unifight a reunit un număr de 67 de sportivi din întreaga ţară, la cinci categorii de vârstă (copii, cadeţi, jandarmjuniori, tineret şi seniori) la diferite categorii de greutate. Premergător începerii competiţiei, sportivii au participat la cântarul oficial, fiindu-le prezentat totodată şi regulamentul de desfăşurare al competiţiei”, a declarat Alin Ivan, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean (IJJ) Gorj. De asemenea, acesta a precizat că Paul Feroiu a obţinut medalia de aur la categoria +95 kg după ce a câştigat patru meciuri.