Jandarm gorjean, pe podium la Campionatul de Judo

361

Paul Feroiu, un jandarm gorjean din cadrul Detaşamentului de Jandarmi Mobil, a obţinut locul III la Campionatul de Judo, faza finală pe minister, ce s-a desfăşurat săptămâna trecută la Ploieşti. De menţionat că aceasta nu este prima medalie obţinută de Paul Feroiu la o competiţie de acest gen.

În perioada 16-19 octombrie, în municipiul Ploieşti, judeţul Prahova, s-a desfăşurat Campionatul de Judo – faza finală pe minister. Din lotul Jandarmeriei Române, în calitate de şef de lot a făcut parte şi jandarmul gorjean Paul Feroiu, care a reuşit să urce pe podium, obţinând o medalie de bronz. „Jandarmul Paul Feroiu a fost selecţionat să participe la această competiţie ca urmare a obţinerii unor rezultate meritorii la competiţiile de Judo şi Unifight desfăşurate în decursul acestui an. În urma desfăşurării competiţiei, participând la 4 meciuri, plt. maj. Paul Feroiu s-a clasat pe un meritoriu loc III la individual, categoria 90 kg. + 35 ani, în timp ce la echipe, după parcurgerea a 3 meciuri, echipa Jandarmeriei Române s-a clasat pe locul III pe minister, obţinând medalia de bronz”, a precizat Alin Ivan, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean (IJJ) Gorj. Nu este prima medalie obţinută de Paul Feroiu la o competiţie de acest gen. Numai în decursul acestui an, jandarmul gorjean a participat la trei competiţii finale la Judo, reuşind performanţa ca de fiecare dată să urce pe podium. Reamintim că în perioada 05-08 aprilie, acesta a participat şi la Turneul Internaţional de Judo Veterani al forţelor armate şi de ordine publică, desfăşurat în Federaţia Rusă, el făcând atunci parte din delegaţia Ministerului Administraţiei şi Internelor formată din cinci sportivi, dintre care doi jandarmi. Turneul Internaţional de Judo Veterani a fost organizat de Uniunea Naţională de Judo Veterani din Federaţia Rusă şi a reunit reprezentanţi ai forţelor armate şi de ordine publică din 14 ţări ( Japonia, Croaţia, Belarus, Ucraina, Ungaria, Lituania, Turcia, Franţa, Austria, Italia, Germania, Slovacia, România) şi reprezentanţi ai ţării gazdă reuniţi în cadrul a cinci echipe.