Iorga, apărat de antrenor

555

Laurențiu Iorga a ratat un penalti în meciul cu CFR Cluj, moment care putea decide soarta unui meci încheiat cu un scor alb, însă antrenorul Pandurilor nu-i reproșează acestuia ratarea, ci jocul neconvingător din prima repriză.

Grigoraș a mărturisit că el a decis ca lovitura de la 11 metri, obținută de Mihai Răduț, să fie executată de jucătorul adus în această vară de la Astra Giurgiu: „Iorga era cel desemnat să execute, au și exersat la ultimul antrenament, el și Matulevicius. Din păcate s-a întâmplat, s-a ratat… Nu luăm capul nimănui. Poate am fost neinspirat și eu, poate au fost neinspirați și jucătorii, trebuie să trecem mai departe, asta e viața”, a declarat antrenorul Pandurilor.
Alegerea luată de tehnician a fost una destul de greu de înțeles de suporteri, care se așteptau ca la punctul cu var să se îndrepte fie Răduț, fie Nistor, fie Anton, jucători care au mai executat penaltiuri pentru echipa gorjeană în edițiile trecute de campionat.
Cel mai probabil, Grigoraș a vrut să-i întindă o mână de ajutor celui pe care l-a avut jucător și la Galați, însă Iorga a ratat și penaltiul și ocazia de a se descătușa la noua sa echipă, unde evoluțiile sale sunt încă mai mult decât modeste.

Grig: „Nu l-am pedepsit!”
Schimbarea lui Iorga efectuată la pauză nu a fost prezentată de Grigoraș ca o pedeapsă pentru ratarea penaltiului, ci drept o consecință a absenței jucătorului din peisajul întâlnirii.
„Schimbarea nu a fost o pedeapsă. Pur și simplu a intrat greu în joc. E un jucător pe care îl cunosc foarte bine, care deocamdată nu a arătat nimic sau foarte puțin din ceea ce poate. A avut o perioadă în care nu prea a evoluat la fosta echipă și doar prin jocuri poți să crești în valoare și să capeți ritm de joc. De asta am și forțat puțin nota cu el. Nu-mi reproșez acum că l-am băgat și, cu atât mai puțin, că l-am scos. Indiferent dacă ar fi dat sau nu gol, era printre primii jucători pe care-i schimbam pentru că nu era conectat foarte mult la joc. Asta a fost părerea mea, de pe margine, și de aceea am încercat o schimbare. N-a fost o pedeapsă. Sub nicio formă!”, a ținut să precizeze Grigoraș în legătură cu înlocuirea făcută în efectivul echipei gorjene la pauza meciului cu CFR.

Grig s-a temut de o recidivă la Breeveld
Dacă prima schimbare la partida cu CFR Cluj a venit la pauză, ultima a venit târziu, doar cu 5 minute înainte de final, ceea ce a părut mai mult o tragere de timp, asta deși, era evident, egalul nu mulțumea pe nimeni în acel moment. Grigoraș a explicat apoi, la final, care a fost rațiunea pentru care Shalaj, care a avut în puținele minute jucate o ocazie bună de a înscrie, a intrat atât de târziu: „Am evitat să fac toate schimbările foarte, foarte rapid pentru că Breeveld vine după o perioadă lungă de absență și nu știam cât poate să țină. Am stat până spre final, nu din dorința de a trage de timp, ci pentru că jucătorii care nu au ritm de joc și nu au evoluat o perioadă de timp, e posibil ca pe final să cadă fizic. Atunci aveam probleme dacă făceam schimbările până în minutul 60-65, cum ar fi trebuit să fac, riscam să rămânem în inferioritate numerică pe final”, a mai declarat Grigoraș.