Învinși, dar demni de tot respectul!

455

Ceea ce era de așteptat, s-a întâmplat. Energia și-a încheiat parcursul european din acest an, dar a făcut-o cu capul sus, înfrângerea suferită în fața ucrainenilor de la Khimik Youzhne fiind însă o victorie a dăruirii unor jucători ce au ales să continue la Târgu-Jiu, în ciuda tuturor problemelor.

Ceea ce a mai rămas din echipa Energiei s-a comportat și la meciul al treilea al seriei cu Khimik precum o familie, strâns unită și dispusă la mari sacrificii. Trupa condusă de Diamantakos și Alionescu s-a bătut atât cât a avut forța să o facă, a fost în unele momente peste adversar, a căzut, s-a ridicat, dar la final a trebuit să se recunoască învinsă.
Primul sfert și începutul celui de-al doilea au arătat o echipă a Energiei capabilă de minuni. Horne a marcat de trei puncte în debutul sfertului doi și la 33-24 pentru gazde mulți se întrabau de unde vine energia gorjenilor. Totuși, când joci cu o rotație formată doar din șase oameni, este imposibil să faci față până la final. Khimik a reechilibrat jocul chiar din sfertul secund și după 15 minute de joc tabela indica din nou un scor egal, 33-33. Antypov a înscris pentru 35-37, iar ucrainenii nu au mai cedat conducerea până la final. Khimik s-a distanțat după pauză, a luat un avans și de 15 puncte, scor 50-65 după 27 de minute de joc, dar Energia nu a cedat și a căutat mereu să fie în joc, iar înaintea sfertului decisiv mai avea de recuperat doar 10 puncte. Efortul depus s-a resimțit în jocul echipei gorjene. Aceasta a forțat mereu, dar atunci când ajungea la 7-8 puncte în spatele oaspeților, Khimik a dat replică și și-a securizat victoria și calificarea în faza sferturilor de finală ale FIBA Europe Cup cu scorul general de 2-1.
Antrenorul echipei gorjene apreciază jocul prestat de elevii săi și consideră că Energia a făcut cinste baschetului românesc: “Am fost foarte aproape, dar din păcate nu am reușit surpriza. Rotația echipei adverse a fost mult mai mare față de cea a Energiei. Am făcut o primă repriză destul de bună. Cei de la Khimik știau că avem o rotație scurtă și au făcut pressing pe tot terenul și pe undeva este normal că au încheiat prima repriză cu 45 puncte marcate. Noi am încercat să revenim și chiar am reușit într-o oarecare măsură. Cred că jucătorii Energiei au dat peste 100% în această seară și trebuie felicitați. Am reprezentat cu cinste baschetul românesc. Este o mare performanță ceea ce s-a întâmplat la Tg-Jiu în ultimii doi ani”, a declarat Iannis Diamantakos. Grecul este convins că Energia, în condiții normale, ar fi fost din nou în Final Four: “Dacă nu aveam problemele pe care le știe toată lumea, eu cred că ne calificam în Top 8. Eu cred, și asta este părerea mea personală, poate subiectivă, că aveam șanse să ajungem din nou în Final Four. Este o mare performanță, nu numai pentru clubul nostru, ci pentru întreg baschetul românesc. A fost ultimul meci din acest sezon al FIBA Europe Cup, dar eu sunt convins că nu va fi ultima apariție a Energiei în cupele europene. Le mulțumim și fanilor care au fost alături de noi și astăzi și cred că prestația noastră i-a mulțumit în această seară”, a mai spus Diamantakos.

Energia Târgu Jiu – Khimik Youzhne 77-84 (28-24, 12-21, 19-24, 18-15)
Sala “Trivale”, Pitești, spectatori: 400
Energia: Andrei (19), Șanta (11), Mihuți (2), Danys (29), Horne (14), Aktaș (2), Sanda, Buzuloiu, Berca. Antrenori: Iannis Diamantakos și Claudiu Alionescu.
Khimik: Goncharov, Malchevskyi (19), Popov (2), Shaw (2), Frazier (4), Belikov (5), Riabchuck, Prokopenko, Petrov (13), Koniev (18), Antypov (15), Sydorov (6). Antrenor: Oleg Yushkin.
Arbitri: Grzegorz Ziemblicki (POL), Caralampos Karakatsounis (GRE), Yohan Rosso (FRA).

“Am fost foarte aproape de o surpriză. Aș vrea să-i felicit pe colegii mei care au luptat aprig pe parcursul celor 40 de minute. Nimeni nu ne dădea vreo șansă să câștigăm acest meci sau să fim pe aproape, dar noi am luptat și cred că am oferit un meci agreabil. Rotația scurtă a făcut, în primul rând, diferența. Noi am avut o diferență de scor în prima repriză, dar acest lucru nu înseamnă nimic în baschet. Am grăbit câteva aruncări, am avut câteva turnover-uri și i-am lăsat să revină repede în meci, însă rotația și efortul depus au făcut diferența până la final”, Paris Horne, jucător Energia Târgu Jiu.