Înfrângere în faţa Ciucului!

1019

Formaţia CSM Târgu Jiu a pierdut şi al doilea meci din acest sezon împotriva echipei CSM Miercurea Ciuc. Deşi oficialii clubului nostru considerau şi în acest moment, ca şi în precedentul joc, că au toate armele necesare pentru a se impune în faţa harghitenilor, şi de această dată ,,ciucanii” au învins. Partida s-a disputat la Galaţi, în cadrul Turneului 13, şi s-a încheiat cu scorul 64–71. Pe sferturi, 11-20, 23-15, 10-17, 20-19. Antrenorul Jordanco Davitkov a folosit 8 jucători în această confruntare, Alex Berca fiind utilizat doar 6 minute şi 40 de secunde. Pivotul Stefan Andrejevic a fost lăsat pe bancă, într-un meci în care Kevin Allen a jucat peste 39 de minute. Centrul american a reuşit 20 de puncte şi 15 recuperări. Cu peste 34 de minute, compatriotul său, Darien McClain, a bifat 21 de puncte, dar a dat o singură pasă decisivă, greşind, în momente cheie, foarte multe mingi. De altfel, harghitenii au reuşit 18 puncte după ,,turnovers”, ceea ce spune destul de mult despre slăbiciunile formaţiei noastre. Ioan Borşa a adăugat 5 puncte, Camil Berculescu 4 puncte, iar Stefan Nikolic, unul dintre presupuşii lideri ai echipei, a pus doar 2 puncte pe tabelă. Georgianul Rogava a reuşit 9 puncte, iar americanul Spurgeon 3. În schimb, patru jucători ai Ciucului au reuşit să termine cu două cifre în dreptul punctelor marcate. Este vorba despre Sheperd (13), Laane (16), Corpodean (14) şi Alston (15). CSM Miercurea Ciuc a bifat al treilea succes din campionat, două împotriva noastră, în timp ce gorjenii au rămas cu cinci victorii. Astăzi, de la ora 16.00, formaţia noastră întâlneşte CSM Focşani.