Încă un eșec pentru trupa lui Constantinides!

412

Despărțirea de grupul de jucători care a făcut istorie în sezonul precedent a lăsat urme adânci și probleme mari în noua echipă a Energiei. Antonis Constantinides cere încă răbdare pentru închegarea noii formule, dar rezultatele și mai ales jocul echipei ne îndepărtează pas cu pas, meci după meci, de obiectivele trasate inițial. După eșecul rușinos de pe teren propriu, când Energia a pierdut în fața Gazului, trupa lui Constantinides s-a luptat în Capitală pentru un rezultat pozitiv în fața noii promovate Dinamo. Partida a fost strânsă, ambele echipe s-au perindat la conducere, dar finalul a fost al gazdelor, care au câștigat meciul cu 83-77. Debutul partidei a fost al gazdelor, care au condus în primul sfert și la opt puncte, dar Constantinides l-a aruncat în luptă pe Mack, iar jocul și scorul s-au echilibrat, primele 10 minute de joc terminându-se cu un avantaj de trei puncte pentru gazde. Sfertul secund a fost câștigat de Energia, tot cu o diferență de trei puncte, așa că scorul pauzei a fost unul egal, conform cu echilibrul de forțe din teren, 41-41. Sfertul al treilea a arătat o inconstanță în joc de ambele părți. Pe rând, Energia și Dinamo au avut perioade foarte bune pe care le-au alternat cu căderi inexplicabile. Au fost zece minute în care nimeni nu a făcut un pas decisiv spre victorie, așa că în sfertul decisiv se intra tot cu un scor egal, 59-59, ce lăsa lupta deschisă. Dinamo a forțat pe final, iar ultimele trei minute i-au adus victoria. Bucureștenii s-au desprins la 76-71, Mack a păstrat iluzia unei posibile reveniri, dar Omer Tal a închis meciul de la linia de fault, iar Dinamo s-a impus cu 83-77, lăsând trupa lui Constantinides cu doar un succes din patru meciuri disputate, pe ultimul loc de play-off, dar cu mari carențe în joc.
O problemă pentru Energia a apărut în momentul în care Jamar Diggs s-a ciocnit de Omer Tal în finalul primului sfert, iar conducătorul de joc al Energiei s-a resimțit puternic, meciul fiind terminat din acel moment pentru Diggs. Din păcate, există posibilitatea ca Diggs să fie o absență de lungă durată pentru Energia, el fiind suspect de fractură a unui os facial, o eventuală operație putându-l scoate din circuit într-o perioadă extrem de încărcată pentru echipa gorjeană.
Eșecul din Capitală este cu atât mai îngrijorător cu cât mâine Energia debutează într-un nou sezon al cupelor europene și are un blazon de apărat.
Cu medaliile de bronz obținute anul trecut în EuroChallenge, Energia a pornit la tragerea la sorți din postura de cap de serie, dar grupa în care va juca îi dă, la modul la care se prezintă acum echipa gorjeană, șanse mici de a depăși această fază.
Mâine, în Sala Sporturilor din Târgu-Jiu, cu începere de la ora 19.00, Energia va primi vizita kosovarilor de la BC Sigal Prishtina în primul meci al grupei K al FIBA Europe Cup.

Dinamo București – Energia Târgu Jiu 83-77 (21-18, 20-23, 18-18, 24-18)
Sala Dinamo, București, spectatori: 800
Dinamo: Marinov (27), Sulovic (15), Babkauskas (14), Dahlman (14), Orbeanu (7), Sutalo (4), Tal (2), Corpodean, Vucic, Paliciuc, Potcoavă, Bădulescu. Antrenor: Aleksandar Todorov.
Energia: Mack (18), Miles (18), Troupe (16), Eziukwu (10), Radosavjlevic (9), Diggs (4), Santa (2), Guţoaia, Aktaş, Andrei, Mihuţi. Antrenor: Antonis Constantinides.
Arbitri: Ciprian Stoica, Mircea Şerban, Dragoş Stan. / Observator: Mircea Martiş