În efectiv redus, CSM nu a avut șanse la Craiova

1094

Baschetbaliștii de la CSM Târgu Jiu au fost învinși, duminică seară, în Bănie de către SCM U Craiova, scor 86-67 (18-13, 33-15, 16-18, 19-21). Meciul fusese amânat acum o lună, din cauza infectărilor cu coronavirus din lotul gazdelor. Deși au făcut un prim sfert decent, vizitatorii au căzut până la pauză și au cedat următoarele 10 minute la 18 puncte. Replica echipei noastre nu a putut fi una mai puternică și din cauza absențelor jucătorilor americani KenDarrius Hamilton și Malik Morgan. Primul nu a putut fi folosit deoarece nu era legitimat la CSM la data inițială de disputare a partidei, iar cel de-al doilea a acuzat probleme de sănătate. De absența jucătorilor de peste ocean au profitat baschetbaliștii gorjeni. Toți cei șase ,,autohtoni” din lotul lui Claudiu Alionescu au prins minute. Este vorba de Andrei Bărăgan (2,10 minute), Mihai Bădiță (3, 20 minute), Răzvan Pavel (3,8 minute), Camil Berculescu (10 minute), Alexandru Berca (9, 03 minute) și Octavian Ilie (18, 03 minute). Ultimii patru au reușit câte 2 puncte fiecare. Ahmed Bashir a fost cel mai bun om al oaspeților cu 21 puncte și 8 recuperări, în timp ce căpitanul Porter Troupe a adăugat 16 puncte şi 4 pase decisive. Din tabăra doljenilor, Troy Franklin a stabilit un nou record stagional în ligă, cu 16 pase decisive, iar Josh Hawley a totalizat 22 puncte. „Aşa cum ne aşteptam a fost un meci foarte fizic. Din păcate, pe lângă Hamilton, astăzi l-am pierdut şi pe Malik Morgan, care nu a putut evolua din motive medicale. Ne-am pierdut concentarea în sfertul 2 pentru câteva momente, unde am căzut şi fizic şi acolo cred eu că s-a făcut diferanţa. Vreau să-i felicit pe jucători pentru efortul depus astăzi, aşa cum spuneam foarte greu şi în condiţii normale, dar mai ales acum. De asemenea, vreau să-i felicit pentru că nu au căzut şi au încercat să revină şi au luptat până la final. Ca şi minus, încă suferim la procentajele la aruncările de afară şi asta este puțin îngrijorător”, a declarat Claudiu Alionescu după meci. „Mă bucur mult că am avut ocazia să mă reîntorc şi să joc la Craiova. Am pierdut aici, dar am avut şi ceva probleme de lot şi nici regulile din campionat nu ne prea ajută. Am jucat cât de bine s-a putut, dar Craiova are echipă tare şi e greu să învingi aici. Sunt mulţi jucători talentaţi la SCMU, iar antrenorul este foarte bun. Cu cât o să aibă mai multe meciuri împreună, cu atât echipa o să devină mai puternică“, a spus şi căpitanul Porter Troupe, care a trecut și pe la echipa din Bănie.
CSM Târgu Jiu: Porter Troupe 16p, Brandon Sly 11p, Ahmed Bashir 21p, Titus Nicoară 9p, Octavian Ilie 2p, Andrei Gheorghe 2p, Alexandru Berca 2p, Răzvan Pavel 2p, Camil Berculescu 2p, Mihai Bădiţă. Antrenor principal: Claudiu Alionescu. Antrenor secund: Alexandru Gliga.
Eșecul de la Craiova a dus numărul înfrângerilor la 15. Trupa gorjeană, care nu a mai câștigat de șase etape, are numai 5 victorii în această stagiune. În runda viitoare, baschetbaliștii se deplasează la Cluj, pentru duelul cu campioana U BT Cluj Napoca.