Hoție în semifinale!

418

Asesoft Ploiești conduce cu 2-0 după primele două confruntări din semifinalele Ligii Naționale de Baschet masculin disputate în compania Energiei, însă arbitrajul prestat la partidele disputate la Ploiești au înclinat decisv balanța în favoarea prahovenilor.

Medaliile de bronz obținute la Final Four-ul EuroChallenge de către cei de la Energia nu au contat absolut deloc pentru arbitrii întâlnirilor de la Ploiești din semifinalele campionatului intern, băieții lui Constantinides fiind din nou furați ca-n codru.
Primul meci din seria celor două care au deschis lupta din semifinale a fost decis de precizia cu care Runkauskas a înscris de la distanță, fundașul lituanian fiind practic de neoprit în partida câștigată de prahoveni cu 82-76 (23-23, 15-15, 17-15, 27-23). Echilibrul s-a menținut pe întreg parcursul meciului, iar unul dintre cele mai controversate momente a fost cel în care fostul finanțator Sebastian Ghiță, a pătruns pe teren, fără însă ca arbitrii să ia vreo măsură. Un element demn de luat în seamă este și acela că Energia a jucat finalul de partidă fără a-l avea pe Watson pe teren, conducătorul de joc al echipei gorjene fiind eliminat pentru acumularea a cinci greșeli personale, unele dintre ele destul de ușor acordate.

Tâlhărie în meciul doi
Dacă în primul meci deciziile arbitrilor au fost contestate cu jumătate de gură, în cea de-a doua confruntare echipa gorjeană a avut mult mai mult de suferit din cauza modului părtinitor în care brigada a condus meciul spre succesul gazdelor. Încă de la primele faze ale meciului, avertizați și de un start foarte bun al gorjenilor, care au câștigat primul sfert cu 27-21, oamenii mari ai Energiei au fost vânați de arbitri. Milosevic a fost principala țintă, iar muntenegreanul a avut trei greșeli personale foarte repede, ceea ce i-a obligat pe antrenori să-l țină pe teren doar 20 de minute în acest joc. Grecul Glyniadakis a stat și mai puțin pe parchet, doar ceva mai mult de 15 minute, ceea ce a făcut ca jocul obișnuit al gorjenilor să sufere modificări importante. Mai mult decât atât, Antonis Constantinides a fost sancționat cu fault tehnic și apoi trimis în tribună. Scorul era 64-61, era finalul sfertului trei, iar Energia era încă în joc, cu șanse reale de a se impune, însă tehnicul încasat de Constantinides s-a transformat în patru puncte pentru Asesoft, iar gazdele s-au desprins nemeritat, dar decisiv, scor 68-61. Interesant este faptul că arbitrii nu au văzut câteva minute mai târziu o fază aproape identică, în care Flowers a dat cu piciorul în minge înspre banca gorjeană, gest rămas însă nesancționat. Așa cum nici nu au văzut desele momente în care în fața băncii de rezerve a gazdelor erau câte trei oameni în picioare, regulamentul permiţând ca doar unul să poată face acest lucru în timpul disputării fazelor de joc.

N-au putut întoarce scorul în decisiv
Două coșuri rapide ale gazdelor în debutul sfertului decisiv au făcut ca scorul să devină 72-61, iar victoria Asesoftului părea a nu mai putea fi contestată. Porter Troupe a încercat un reviriment, a marcat cinci puncte consecutive și Energia încă mai spera. Jonte Flowers a fost cel care a ucis speranțele cu un nou coș de trei puncte, americanul terminând meciul cu 6 reușite din 9 încercări la acest procedeu. La 77-70, Energia și-a pus toate speranțele într-o aruncare de trei puncte a lui Tal Karpelesz, dar israeliano-românul a greșit ținta, iar Asesoft a câștigat și meciul doi, scor 82-71 (21-27, 23-13, 24-21, 14-10).
După 2-0 pentru ploieșteni, Energia are o misiune aproape imposibilă în această semifinală, mai ales dacă arbitrajele vor continua să fie pe această linie. Totuși, gorjenii își vor juca șansa până la capăt, iar primul meci din serie ce se dispută la Târgu Jiu este programat miercuri, în Sala Sporturilor, cu începere de la ora 17:30. Dacă Energia se va impune în meciul trei, o nouă confruntare între echipa gorjeană și Asesoft se va desfășura joi, cu începere de la aceeași oră.
În ceea de-a doua semifinală, BC Mureș Târgu Mureș a reușit două „break”-uri, câștigând pe terenul Stelei. Cu 2-0 și două meciuri pe teren propriu, BC Mureș este ca și calificată în finala Ligii Naționale, acolo unde Energia mai poate ajunge doar cu multă muncă, o doză importantă de noroc și, obligatoriu, un arbitraj corect în cele trei partide pe care ar trebui să le mai dispute cu Asesoft-ul!