Hora, gol după doar 28 de secunde de la începerea partidei

443

Cu toţi cei patru jucători ai echipei Pandurii convocaţi la naţională pe teren, România a câştigat şi al doilea amical din stagiul de pregătire pe care neţionala îl susţine în Turcia. După 5-1 cu Torpedo Kutaisi, „tricolorii” s-au impus cu 1-0 în faţa celor de la Zimbru Chişinău, locul 3 în Republica Moldova. Săpunaru, Răduţ, Ropotan şi Hora au jucat din primul minut al partidei, şi tot în primul minut golgheterul echipei Pandurii, Ioan Hora, a marcat unicul gol al întâlnirii. Golgheterul Ligii 1 a confrmat astfel forma bună prin care trece şi la echipa naţională deschizând scorul pentru România după doar 28 de secunde, după ce a profitat de o mare eroare în apărarea moldovenilor. Atacantul care are marcate 12 goluri în Liga 1, Ioan Hora, a fost aproape de al doilea gol pentru România, dar a trimis peste poartă, după o centrare bună a lui Rotariu.
Pentru România urmează amicalul cu Beroe Stara Zagora, locul 3 în Bulgaria. Meciul se joacă sâmbătă, de la ora 17.00.