Handbal, C.N. – Juniori I (m) – Duelul cu Reșița, pentru L.P.S. Târgu-Jiu, doar o formalitate

853

Penultima etapă din seria E (Campionatul Național – juniori I, n.r) a evidențiat, dacă mai era nevoie, faptul că trupa Liceului cu Program Sportiv din Târgu-Jiu, pregătită de profesorii Nicolae Lăscăteu și Adrian Gorun, este cea mai în formă. Din confruntările directe, doar acestea având importanță deoarece grupa a fost una destul de modestă, târgujienii au scos maximul și se pot bucura, acum, de invincibilitate, statut ce le poate atârna extrem de greu pe umeri în fazele următoare incluse calendarului competițional al ediției 2013-2014.

Returul, contra celor de la Liceul Teoretic “Traian Vuia” Reșița, s-a transformat în “bomboana de pe tort” și a consființit campioana sezonului regulat, gorjenii fiind nevoiți să-și apere blazonul în ultima partidă programată mâine, de la ora 14.00, în Polivalentă, în compania ocupantei poziției a 6-a, dintre cele nouă participante, CSS Hunedoara.
Partida de la Reșița a debutat sub semnul echilibrului perfect așa că, până la finalul primei decade, niciuna dintre combatante nu a reușit să-și asigure un avans liniștitor. S-a mers cap la cap până la jumătatea reprizei, moment în care tabela de marcaj era aliata vizitatorilor și indica 8-10. Gazdele, urmărind cu orice preț să-și ia revanșa, după ce în tur fuseseră învinși cu 43-36 (20-16), au punctat de patru ori consecutiv stabilindu-și, în acest fel, tabăra la două intervale distanță, la 12-10. Elevii lui Lăscăteu au reintrat în mijlocul ostilităților, și-au lăsat amprenta asupra situației nefavorabile prin Tălmaciu și Ivășchescu, egalând la 12, după care au mers la ralanti alături de cărășeni până în minutul 28, atunci când au considerat oportună o binevenită relaxare. Lipsa de concentrate, la scorul de 16-15 pentru gazde, când mai erau 120 de secunde până la plecarea către vestiare, le-a fost sancționată de gazde cu o serie de trei goluri, așa că, la debutul mitanului secund. L.P.S. Târgu-Jiu avea de recuperat 4 goluri, de la 15-19. Începutul celei de-a doua părți a fost greoi și anevoios, iar acțiunile colective ale târgujienilor, cel puțin până în minutul 35, nu păreau a avea succesul așteptat. Tabela de marcaj a continuat să arate o distanță consistentă între cele două competitoare, în minutul 41 fiind înregistrat 25-20, favorabil cărășenilor. Au urmat 9 minute în care elevii celor doi antrenori gorjeni, Lăscăteu și Gorun, au marcat de 8 ori, cinci dintre ele fiind integrate contului interului dreapta, Alexandru Mănescu. În toată această perioadă au primit, în schimb, doar o timidă replică din partea coordonatorului reșițenilor, Răzvan Daia, scorul devenind 26-28. În ultimele 10 minute lucrurile nu s-au mai precipitat și s-au încadrat, din fericire, pe făgașul normal, cel puțin, pentru oaspeți. S-a punctat alternativ, până la finalul timpului regulamentar așa că cele trei puncte ale victoriei au ajuns, dar nu fără emoții, și de această dată, pe linia de clasament a Liceului cu Program Sportiv din Târgu Jiu ce se poate bucura, cu speranța că nimic nu se va întâmpla anormal în meciul contra C.S.S. Hunedoara, de cifra zero din dreptul înfrângerilor. “Primul obiectiv, de calificare la primul turneu semifinal de pe prima poziție a clasamentului Seriei E, este ca și îndeplinit. Din 15 meciuri jucate până în prezent, toate le-am câștigat pe teren. Mai avem un singur meci, miercuri, cu C.S.S. Hunedoara, la Târgu-Jiu. Încă o dată, tinerii noștri handbaliști au demonstrat că sunt cei mai buni din această serie a Campionatului Național. Suntem obligați să ne confirmăm valoarea la Turneul Semifinal programat la finele lunii martie”, a declarat Nicolae Lăscăteu, cel care face echipă de invidiat alături de Adrian Gorun.

Liceul Teoretic „Traian Vuia” Reșița – L.P.S. Târgu-Jiu 31-34 (19-15)
Reșița: Ovidiu Dumitru, Răzvan Lupitu, Marius Baniță – Marius Drăgănescu (două goluri din 4 acțiuni), Darko Cizmaș (2/3), Sebastian Czari, Elian Apostol, Samuel Tiuc, Flavius Bejan, Sebastian Sonohat, Raul Heimbach (11/22), Darius Târbăț (2/2), Ștefan Drăgan (4/5), Raul Puia (3/5), Sebastian Crâc, Răzvan Daia (6/14). Antrenori: Eva Todoruț și Lucia Moruț.
Târgu-Jiu: Miomir Vuița, Raul Fîntînă, Marian Sclipcea – Constantin Mănescu, Alexandru Tălmaciu (4 goluri din 9 acțiuni), Bogdan Ivășchescu (6/8), Vlad Mladin (4/10), Ion Becheru (2/5), Denis Țiu (2/3), Ștefan Boncu, Dumitru Paștea, Alexandru Mănescu (16/20). Antrenori: Nicolae Lăscăteu și Adrian Gorun.
Arbitri: Lucian Cruceru și Florin Rădulescu, ambii din Drobeta Turnu-Severin.