Handbal, C.N. – Juniori I (m) – C.S. Novaci, cu un pas mai aproape de primul Semifinal

3442

Etapa a 10-a a Campionatului Național de handbal masculin, rezervat juniorilor I, a programat grupării de handbal din Novaci, la finalul săptămânii trecute, o interesantă partidă care inițial ar fi trebuit să debuteze la ora 11.00. Din cauza unor neconcordanțe între cele două cluburi, meciul a început la ora 12.30 și se anunța extrem de aprig disputat după scorul înregistrat în tur.

După un 23-47, în prima parte a campionatului, pe terenul celor de la L.P.S. Banatul Timișoara, novăcenii lui Manuel Colțescu au reușit revirimentul valoric în sala de sport a Liceului Teoretic. Sub atenta supraveghere a cuplului de arbitri severineni, Lucian Cruceru și Florin Rădulescu, s-a instalat încă din debut echilibrul, fapt evidențiat și pe tabela de marcaj, scor 5-4 în minutul 8. Gorjenii au reușit să finalizeze câteva contraatacuri tăioase, au măturat sala cu oaspeții, până în minutul 20 atunci când au și beneficiat de un avans, la prima vedere, consistent și greu de abordat, de 7 goluri, la 16-9. Oaspeții nu și-au găsit traseele stabilite la antrenamente, au continuat să evolueze într-o manieră nu foarte convingătoare și au permis novăcenilor să puncteze sistematic pentru o diferență, la pauză, de 9 goluri, la 27-18. După reluarea ostilităților, și după felicitările de rigoare primite din partea asistenței, curios de numeroasă la ora întâlnirii, handbaliștii novăceni au uitat pentru ce au venit la sală. Au uitat că au de îndeplinit un obiectiv important, au lăsat deoparte soarta partidei și au considerat că jocul s-a încheiat la finalul primelor 30 de minute. Nu a fost așa pentru că oaspeții și-au impus la pauză să câștige, s-au motivat exemplar timp de 20 de minute, perioadă în care au punctat de 13 ori pe fondul unui blocaj psihologic al elevilor lui Colțescu. Gorjenii nu au mai găsit spațiul porții adverse decât în trei rânduri, așa că, înainte cu 10 minute de ultimul fluier al arbitrilor mehedințeni, tabela de marcaj indica un avantaj, ce-i drept, minim, pentru bănățeni, la 32-33. Totul e bine când se termină cu bine, a fost “motto”-ul gazdelor care s-au dovedit mult mai pragmatice, mult mai determinate și pregătite să-și adjudece punctele victoriei, astfel că au administrat oaspeților încă un duș rece, de 5 goluri consecutive, datorită căruia istoria confruntării a fost pecetluită. Înainte cu două minute de final pe tabela de marcaj era afișat 37-34, această diferență, de trei intervale, fiind menținută până la încheierea și celui de-al 60-lea minut, atunci când gorjenii s-au putut bucura de un 39-36 bun de pus în ramă în perspectiva îndeplinirii obiectivului de performanță din actualul sezon competițional. “Am început bine, am continuat bine până la pauză, însă în partea a doua am fost foarte aproape de a da cu piciorul la toată munca depusă până atunci. Am condus, la un momnent dat, chiar și cu 10 goluri, la vestiare, pentru pauză, am plecat cu 9 intervale distanță de timișoreni, însă în partea a doua ne-am confruntat cu o situație greu de gestionat. În 15 minute am fost egalați, în minutul 50 ne-am văzut conduși și am văzut la orizont același deznodământ din jocul tur atunci când bănățenii ne-au depășit fără drept de apel. Mulțumesc elevilor mei că au avut puterea să revină în joc, că nu au uitat întru totul obiectivul urmărit și că au reușit să câștige această partidă. Ne-am temut de această partidă, am avut emoții, însă nimic nu e mai dulce decât victoria”, a mărturisit antrenorul echipei din Novaci, Manuel Colțescu.
Astăzi, reprezentanta Gorjului în seria E a Campionatului Național are programat jocul cu numărul 11, la Craiova, de la ora 15.00, urmând ca sâmbătă, în runda a 12-a, să joace în Polivalenta târgujiană partida contra L.P.S.-ului din localitate, de la ora 15.30.

C.S. Novaci – L.P.S. Banatul Timișoara 39-36 (27-18)
Novaci: Rafael Cană, Marius Luțescu, Alexandru Cană – Ovidiu Costreie, Vilian Vamvu, Bogdan Bălan (4), Andrei Ratcu, Valentin Gruescu (2), Dumitru Ciorogaru (6), Gheorghe Cuteanu, Petre Mutu (11), Ștefan Lăcătușu, Ionuț Danciu, Emil MItică (7), Puiu Cioroși (9), Gheorghe Predoiu. Antrenor: Manuel Colțescu.
L.P.S. Banatul: Dan Teșan, Gabriel Iancu – Andrei Vuia (5), Alexandru Dascaliuc (2), Sergio Miihai (2), Robert Furak (10), Sorin Homneac (8), Adrian Jigovan (2), Bogdan Vișan, Daniel Dicu, Victor Niță, Daniel Micle (4), Cristinel Zamfor (4), Ion Predoi. Antrenori: Maria Disici și Daniela Ionescu.
Arbitri: Lucian Cruceru și Florin Rădulescu, ambii din Drobeta Turnu Severin.