Gorjenii s-au obișnuit cu suta. Succes important la Vâlcea

742

CSM Târgu Jiu a învins-o pe CS Vâlcea și în returul din Grupa 11-18. Baschetbaliștii gorjeni au dat din nou 100 de puncte, și s-au impus după un meci strâns în Sala ,,Traian”, deoarece gazdele au marcat 96. Pe sferturi, scorul a fost 26-19, 23-27, 17-23, 30-31. Succesul face ca în ultima etapă să fie o adevărată finală în Bănie, pentru ocuparea primei poziții din faza a doua a campionatului. Revenind la partida de la Vâlcea, gazdele au controlat ostilitățile doar în primele zece minute, adjudecate la 7 puncte. În rest, am putea spune că jocul a fost un adevărat ,,carusel”, iar cele două formații s-au succedat la conducerea partidei. La +10 în ultimul sfert, elevii lui Kresimir Basic păreau câștigători, dar băieții lui Hristu Şapera au fost aproape de un come-back spectaculos și au strâns scorul la 96-98, cu 40 de secunde înainte de final. Milan Luzaic a fost trimis la linia de libere și a închis confruntarea cu două aruncări precise. Dimitrius Underwood a fost cel mai bun marcator al vizitatorilor, contabilizând 24 de puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive. Cameron Oluyitan a dat 17 puncte, iar Arsenije Vuckovic a reușit un double-double, cu 15 puncte marcate și 10 recuperări. ,,A fost un meci greu de la început până la sfârșit. Am jucat foarte bine ca și echipă. Felicitări jucătorilor pentru efort și pentru modul cum au reacționat într-o sală foarte grea. Sperăm să putem ține ritmul și pentru meciul următor în care se va decide câștigătoarea grupei”, a spus Kresimir Basic, după ultima sirenă.
CSM Târgu Jiu: Andrei Bărăgan, Dimitrius Underwood 24p, David Antonescu 5p, Noam Weinberg 9p, Milan Luzaic 9p, Ethan Wright 9p, Camil Berculescu 3p, Cameron Oluytan 17p, Jalen Dupree 9p, Adrian Vaida, Arsenije Vuckovic 15p, Flavius Toropu. Antrenor principal: Kresimir Basic. Antrenor secund: Alexandru Gliga. Alin Drondoie (kinetoterapeut), Patrick Toma (preparator fizic). Claudiu Alionescu – director tehnic.
Accidentat de la începutul sezonului, Daniel Mâinea și-a reluat pregătirea și a stat alături de colegii săi la Vâlcea.