Gorjenii, învinși la București

892

CSM Târgu Jiu a pierdut prima confruntare a anului din LNBM. Gorjenii au cedat pe terenul unei echipe cu pretenții, Rapid București. Gruparea din Capitală s-a impus cu scorul de 103-87, în special datorită avantajului luat în prima repriză. Pe sferturi, scorul a fost 30-20, 27-15, 24-27, 22-25. Meciul a contat pentru etapa a 16-a din Liga Națională de Baschet Masculin Getica 95. Din nou, cel mai eficient jucător al oaspeților a fost americanul Dimitrius Underwood. Conducătorul de joc a contribuit la ,,zestrea” vizitatorilor cu 32 de puncte, 7 recuperări și 6 pase decisive. A fost urmat de Ethan Wright, care a totalizat 14 puncte, 3 recuperări și 2 pase decisive și Cameron Oluyitan, care a terminat meciul cu 12 puncte, 2 recuperări și o pasă decisivă. Etapa viitoare, CSM Târgu Jiu își joacă una dintre ultimele șanse la play-off. Va evolua pe teren propriu, contra Timișoarei. Meciul se dispută marți, 9 ianuarie, de la ora 17.45.
CSM Târgu Jiu: Andrei Bărăgan 2p, Dimitrius Underwood 32p, Alexandru Berca, Noam Weinberg 3p, Ethan Wright 14p, Robert Paliciuc, Camil Berculescu 5p, Cameron Oluytan 12p, Jalen Dupree 10p, Adrian Vaida, Arsenije Vuckovic 9p, Alexandru Mitu. Antrenor principal: Kresimir Basic. Antrenor secund: Alexandru Gliga. Alin Drondoie (kinetoterapeut), Patrick Toma(preparator fizic). Claudiu Alionescu – director tehnic.