Gorjenii de la Filiaşi s-au întors cu un punct de la Pucioasa

1132

CSO Filiaşi a remizat la revenirea în meciurile oficiale. Elevii lui Mario Găman au obţinut un punct, în Dâmboviţa, cu FC Pucioasa (1-1). Egalul a fost smuls în minutul 85, când Andrei Vaştag a punctat pentru doljeni. Alexandru Iamandache marcase pentru gazde în minutul 35. Terenul a fost de-a dreptul execrabil, o mărturie în acest sens fiind pozele realizate de reporterii Gazetei de Sud la faţa locului. De altfel, antrenorul Mario Găman a admis că suprafaţa proastă de joc a influenţat rezultatul. Nici arbitrajul nu l-a mulţumit pe antrenorul oaspeţilor, Sabin Lupu fiind eliminat în partea secundă a confruntării. „Băieții au dat totul, și-au dorit mult victoria, dar pe asemenea teren nu au avut ce să facă. Nu poți să pui în practică nimic, nici tactică, nici tehnică. Și adversarii au fost răi, ca niciodată. Au fost agresivi, inclusiv ca limbaj, de la staff-ul tehnic până la ultimul jucător. Nu știu, o ambiție dusă la extrem. În concluzie a fost un rezultat bun, dar putea fi și mai bun. A fost un meci de luptă, pe un teren execrabil. A fost un început bun din partea noastră, cu două ocazii mari. Apoi, spre sfârșitul primei reprize, pe o dominare de-a lor, cu 3-4 cornere, am greșit și am primit gol. În repriza a doua am rămas în 10 oameni, fiind eliminat Sabin Lupu pentru cumul de cartonașe galbene. Al doilea galben nu știm pentru ce l-a primit, pentru că a protejat mingea și asistentul a zis că și-ar fi lovit adversarul cu cotul. Dar nu a fost deloc așa! Adversarul știa că are galben și a simulat. A fost eronat dat al doilea galben! În plus ar fi trebuit să primim un penalti, la un henț clar, dar nu ni s-a dat. Per total, rezultatul este echitabil. Dacă eram mai atenți, la 0-0, la ocaziile pe care le-am avut, puteam să ne impunem. Dacă marcam noi primii, nu cred că ei ar fi putut întoarce rezultatul“, a spus Mario Găman, pentru GdS. CSO Filiași a rămas lider în Seria 6 a eșalonului terț și după acest meci.