Gorjencele aleargă bine!

638

Două atlete gorjence s-au remarcat recent la un concurs de cros organizat în orașul Marii Uniri, la Alba Iulia. Crosul feminin alergat pe distanța de 10.000 de metri a adus Gorjului două locuri pe podiumul de premiere, unul dintre ele fiind pe cea mai înaltă treaptă. Elena Moagă a câștigat cursa, ea fiind acompaniată pe podium de colega sa de la Pandurii Târgu Jiu, Andreea Pîșcu, sportivă care a terminat a treia concursul de la Alba Iulia.
Pentru Elena Moagă, cursa de la Alba Iulia a fost și un bun prilej de a se testa înaintea unei competiții importante la care gorjeanca va participa la finele acestei luni. Sportiva antrenată de Ion Bură la Pandurii Târgu Jiu va participa cu echipa României la Copenhaga, în Danemarca, la Campionatul Mondial de Semimaraton care va avea loc pe 29 martie.