Gorjeanul Vasilică, succes cu FCU după șapte meciuri

1414

Cu Dan Vasilică la timonă, FCU Craiova a reușit să câștige, miercuri, la Ploiești, după șapte jocuri disputate în campionat și cupă. Trupa doljeană s-a impus cu 3-0 pe terenul Chindiei Târgoviște, formație condusă de un alt antrenor oltean, Emil Săndoi. Meciul a contat pentru etapa cu numărul 20 a Ligii 1. Claudiu Bălan a deschis scorul din penalty în prelungirile primei reprize. Înaintea primului gol, căpitanul gazdelor Paul Iacob a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. William Baeten a majorat diferență în favoarea vizitatorilor (`58), iar Andrea Compagno a punctat pe finalul partidei (`87). A fost doar al patrulea succes pentru echipa finanțată de Adrian Mititelu în acest sezon, care a acumulat 18 puncte. În ultimul meci al anului, doljenii primesc vizita formației CS Mioveni. Dan Vasilică, care este preparator fizic la FCU, asigură interimatul după despărțirea de Eugen Trică.
În acest sezon, trupa din Craiova a mai fost condusă de Adrian Mutu și Flavius Stoican.