Gilortul, victorie clară cu o fostă divizionară A

1302

Echipa din Târgu Cărbuneşti a câştigat, fără probleme, în ultima etapă a turului. Băieţii lui Mario Găman i-au depăşit clar pe bănăţenii de la ACS Poli Timişoara. Gazdele s-au impus cu 4-1, într-un meci controlat autoritar, care le-a pus faţă în faţă pe ultimele două clasate din Seria C4. Almăjanu a deschis scorul în minutul 12, cu un şut din careu, după o acţiune purtată de Gîlceavă. Amfitrionii au majorat diferenţa până în pauză, mai exact peste alte cinci minute. De data aceasta a punctat Marius Ion, servant fiind Almăjanu. Ion a reuşit dubla în minutul 84, iar căpitanul Alex Avrămescu a marcat din penalty în finalul meciului (`88). Paradoxal, golul vizitatorilor a venit după ce timişorenii rămăseseră în inferioritate numerică, şi a purtat semnătura lui Raul Popa. Cele două formaţii au terminat la egalitate turul campionatului, dar bănăţenii au golaveraj superior. Gilortul a rămas lanterna roşie a seriei, dar sunt premise că trupa gorjeană poate evita retrogradarea, mai ales dacă echipa se întăreşte în pauza competiţională. FCU Craiova este liderul detaşat al campionatului.

Gilortul Târgu Cărbunești – ACS Poli Timișoara 4-1 (2-0)
Stadion: „Cristinel Răducan”.
Spectatori: 120.
Au marcat: Darius Almăjanu (12’), Marius Ion (17’, 84’), Alexandru Avrămescu (88’ – penalty)/Raul Popa (66’).
Au arbitrat: Costinel Iacob (Craiova) – Florentin-Cosmin Andrei (Belcin – Dolj) și Cristian Bumb (Băcia – Hunedoara).
Observatori FRF: Daniel Demetrescu (Râmnicu Vâlcea) și Bogdan-Mihai Pâncu (Craiova).
Gilortul: Jianu – Buzurin, Dolcescu, Avrămescu (cpt.), M. Paștiu (85’ Cocioabă) – Cîrstoiu (37’ Sorea), Gîlceavă – Oprișa, Codin, Almăjanu – Ion. Rezerve neutilizate: A. Paștiu, Ancuța. Antrenor: Mario Găman.
Poli: Mosoarcă – Popa, Chiriac, Oprea, Sporin (cpt.) – Iseini (88’ Daminescu), Mitre (77’ Românu), Ochea, Dorobanțu, Dincă – Velcotă (88’ Turdean). Rezerve neutilizate: Popeț, Dobrincu, Sevici, Tașcă. Antrenor: Silviu Bălace.