Gilortul, răpusă la Târgu-Jiu

1749

Gilortul Târgu Cărbunești a cedat amicalul organizat la Târgu-Jiu în acest weekend. Echipa pregătită de Mario Găman a fost învinsă de Minerul Costești, după un duel spectaculos. Vâlcenii s-au impus cu 3-2. Până la pauză, echipele și-au împărțit golurile. Au marcat Dănăricu, din penalty, și Răzvan Dinu. Mai inspirați au fost în repriza secundă oaspeții. Dan Fierbințeanu (54’) și Florin Niță (72’) au punctat pentru Minerul, dar căpitanul Alex Avrămescu (76`) i-a adus din nou pe gorjeni în joc. La ultima fază a meciului, Silviu Pobirci putea egala, dar nu a găsit cadrul porții. Ionuț Gîlcescu, Denis Bucur și Răzvan Calotă nu au fost disponibili pentru alb-albaștri. Mario Găman a utilizat următoarele formule.
Gilortul (repriza 1): Oprița – Croitoru, Gheorghe, Marina, Dogaru – Oprișa, Avrămescu – Săulescu, Dănăricu, Ciutică – Marica.
Gilortul (repriza 2): Iuțalîm – Bărănescu, Istudor, Siewe, Dogaru (57’ Lazăr) – Oprișa (80’ Almăjanu), Avrămescu (86’ Brujan) – Săulescu (69’ Pobirci), Dănăricu (86’ Nejoiu), Ciutică (72’ Căldăraru) – Roncea.
Trupa gorjeană va juca următorul meci de pregătire împotriva formației Viitorul Dăești. Partida va avea loc miercuri, 1 martie, la Fedeleșoiu.