Gilortul rămâne fără succes în deplasare

1107

Gilortul Târgu Cărbuneşti a suferit o înfrângere severă pe terenul formaţiei Şoimii Lipova. Trupa gorjeană a fost depăşită cu 4-1 de arădeni. Banyoi a deschis scorul în minutul 10 pentru gazde, dar vizitatorii au egalat repede prin Bubuioc (`25). La faza precedentă, Oprişa trimisese mingea în transversală. Din păcate pentru echipa lui Găman, un gorjean a înlesnit victoria bănăţenilor. Andrei Sulea a reuşit o dublă pentru şoimi în minutele 37 şi 75, iar meciul era jucat. De notat că Marius Ion a lovit bara înainte ca Sulea să înscrie pentru 3-1, iar Lipova a evoluat în inferioritate numerică din minutul 68, după eliminarea lui Istrate. Din păcate, în minutul 86, Filimon a mai dat o lovitură Gilortului, care în şapte deplasări nu a bifat niciun punct în actuala ediţie de campionat. Oficialii formaţiei din Târgu Cărbuneşti au considerat că la acest meci oaspeţii au fost privaţi de cel puţin două lovituri de la 11 metri. În ciuda acestui fapt, singura formaţie din Gorj prezentă în eşalonul terţ rămâne „lantera roşie” în Seria C4, una dominată de FCU Craiova. După succesul din această rundă, Lipova a urcat pe 2.

Șoimii Lipova – Gilortul Târgu Cărbunești 4-1 (2-1)
Stadion: Șoimii/Pâncota (Arad).
Șoimii: Pădure (76’ Iliescu) – Polgar (13’ Nagy), Lazea, Bercu, Filimon (cpt.) – Istrate, Prună (76’ Dolga), Simion, Rusu – Sulea, Banyoi (62’ Vlad).Rezerve neutilizate: Popa, Hațegan, Bicuschi. Antrenori: Daniel Donca și Tiberiu Nagy.
Gilortul: A. Paștiu – Buzurin, Dolcescu, Avrămescu (cpt.), M. Paștiu (80’ Ancuța) – Cîrstoiu (74’ Sorea), Oprișa – Bubuioc, Codin, Almăjanu – Ion. Rezervă neutilizată: Jianu. Antrenori: Mario Găman și Boby Staicu.
Au marcat: Andrei Banyoi (10’), Andrei Sulea (37’, 75’), Vlad Filimon (86’)/Robert Bubuioc (25’).
Cartonașe galbene: Prună, Rusu, Dolga/Cîrstoiu, Codin, Bubuioc, Oprișa. Cartonaș roșu: Istrate.
Arbitri: Alexandru-Nicolae Suvar (Sibiu) – Vasile-Marius Duță (Avrig) şi Alina Voaideș (Sibiu).