Gilortul nu a avut probleme cu FCU 2. CSO Turceni a rămas fără succes

752

Gilortul Târgu Cărbunești a început anul cu dreptul. Trupa gorjeană nu întâmpinat dificultăți în a depăși ,,satelitul” formației de primă ligă, FCU Craiova 2. Elevii lui Mario Găman și Bobi Staicu s-au impus cu 4-1 pe terenul doljenilor. Totuși, oaspeții au fost conduși în prima repriză. Un penalty transformat de Angelo Sîrbu (22’) a făcut diferența după 45 de minute. În schimb, Constantin Roncea a irosit o lovitură de pedeapsă. Vizitatorii s-au descătușat în ultima parte a confruntării. Dragoș Săulescu (61’), Ionuț Gîlcescu (69’), Leonard Gheorghe (76’) și Adelin Pîrcălabu (82’) au marcat golurile succesului.
Gilortul a jucat în următoarea formulă: Iuțalîm – Lazăr (85’ Marica), Gheorghe, Marina, Popescu – Habet – Săulescu (73’ Dănescu), Dănăricu, Roncea (79’ Pătrășcoiu), Pîrcălabu (85’ Șchiopu) – Gîlcescu (cpt). Echipa din Târgu Cărbunești a urcat pe locul șase după acest succes.
Cealaltă reprezentantă a Gorjului în Seria 7 din Liga 3, CSO Turceni, nu a reușit să obțină primul succes din campionat. Totuși, cu o garnitură schimbată radical față de prima parte a sezonului, gorjenii nu au fost pradă ușoară pentru liderul, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, scor 0-1. Cea mai bună ofensivă din campionat a punctat doar o dată la Turceni, suficient însă pentru a pleca învingătoare. Din păcate, gazdele nu au fructificat situațiile bune din prima repriză, iar bănățenii au marcat prin David Pop, în minutul 61.
Antrenorul Viorel Cojocaru a utilizat următorii fotbaliști: Lungu, Păleanu, Gabin, Yaya, Murgilă, Sajin (Lupu), Ciutica, Buțurcă (Neacșu), Cedric (Bubuioc), Bucur, Kolade. Potrivit paginii de facebook a clubului, Răzvan Vespe, Olache Israel și Badmus Olaide, neutilizați sâmbătă, vor avea prilejul să debuteze în următoarea rundă.