Gilortul, învinsă de satelitul Sibiului

1101

Ratările au condamnat formaţia lui Florin Popete la eşec în meciul cu AFC Hermannstadt 2. Gilortul Târgu Cărbuneşti a plecat ca din puşcă în deplasarea de la Răşinari, iar Cocină, Avramescu şi Bubuioc au irosit oportunităţi importante în primele 10 minute. Elanul oaspeților s-a domolit după debutul mult mai bun de joc, iar gazdele i-au năucit pe gorjeni cu două lovituri în decurs de trei minute. Au punctat Stoian şi Popescu. Gilortul s-a trezit abia în partea secundă, când şi-a amintit că a dominat începutul partidei, iar Dănăricu a marcat un nou gol de excepţie din lovitură liberă. Din nefericire, mingea ,,s-a încăpăţânat” să nu mai intre în poarta sibienilor, Avrămescu, Unguru, Almăjanu și Cocină trecându-și în cont alte ratări. Contrar cursului jocului, Ster a scăpat pe o ,,contră” şi l-a lobat pe portarul Constantinescu pentru 3-1. Cu două runde până la finalul campionatului, Gilortul a coborât pe locul 4 în Seria 6 a eşalonului terţ.

AFC Hermannstadt 2 – Gilortul 3-1 (2-0)
Cartonașe galbene: Stoian, Hanzu/Almăjanu, Cocină, Popete.
Au marcat: Tudor Stoian (16′), Călin Popescu (19′), Andrei Ster (81′)/ Bogdan Dănăricu (68′).
AFC Hermannstadt 2: Comănici – Iaru (76′ Oșan), Hanzu, Lascu (46′ Mustea), Oprișor – Stoian (cpt), Popescu, Oroian, Niță (90′ Tineiu) – Ster, Standima (62′ Șulea). Rezerve neutilizate: Agârbiceanu, Hulpușiu, Mureșan, Gândilă. Antrenor: Dorin Zotincă.
Gilortul: Constantinescu – Afrim, Dolcescu, Gheorghe, Popa – Oprișa, Avrămescu (cpt) – Bubuioc (46′ Unguru), Dănăricu, Almăjanu – Cocină (85′ Filip). Rezerve neutilizate: Voinea, Safta, Popete, Buzurin. Antrenor: Florin Popete.
Arbitri: Claudiu Ștef (Târgu Mureş), Marian Tunsoiu (Sinca Nouă-Braşov) și Cristian-Marian Ciorbea (Braşov).