Gilortul, înfrângere la Dăeşti

895

După ce în etapa precedentă bifa prima victorie a sezonului, Gilortul Târgu Cărbuneşti nu a reuşit să evite o nouă înfrângere în judeţul învecinat. Călăii gorjenilor au fost de această dată vâlcenii de la Viitorul Dăeşti. Gazdele s-au impus după un meci spectaculos, cu şase goluri, în care diferenţa s-a făcut la finalizare. Echipa lui Gabriel Mangalagiu a început mai bine meciul, reuşind să înscrie prin fostul atacant al Universităţii Craiova, Florin Costea. Până în pauză, amfitrionii şi-au dublat avantajul, după ce Pîrvu a transformat un penalty scos de Talpiş.Fără a avea ce pierde, Gilortul s-a năpustit în ofensivă şi s-a întrecut în ratări. Codin a avut două mari oportunităţi de a marca (`38, `46), iar Avrămescu a şutat puţin pe lângă poartă (`40). Ineficacitatea gorjenilor a fost taxată de acelaşi Florin Costea. ,,Vulpoi bătrân”, atacantul a speculat o deviere a lui Gîlceavă şi a înscris pentru 3-0. Almăjanu a redus din diferenţă cu un sfert de oră înainte de final, dar Pociovălișteanu a văzut ,,roşu” în faţa ochilor după doar patru minute petrecute pe teren. Paradoxal, vizitatorii au înscris în inferioritate numerică, prin Monel Cîrstoiu, dar nu au putut produce o surpriză de proporţii, având în vedere ,,desfăşurătorul” meciului, şi au primit un nou gol la ultima fază a partidei.

CS Viitorul Dăești – Gilortul Târgu Cărbunești 4-2 (2-0)
Stadion: Gheorghe Ciucioi/Fedeleșoiu (Vâlcea).
Spectatori: 130.
Viitorul: Marinoiu – Vasile, Lăzărescu, Bucei (46’ Dobre), Roșianu – Rizea, Pîrvu – Iordache (cpt.), Neacșu (62’ Pașoi, 79’ Marian), Costea (84’ Horumbă) – Talpoș. Rezerve neutilizate: Panait, Preoteasa, Săraru. Antrenori: Gabriel Mangalagiu și Lucian Giurcă.
Gilortul: Jianu – Gîlceavă, Dolcescu, Avrămescu (cpt.), M. Paștiu (73’ Pociovălișteanu) – Cîrstoiu, Oprișa – Ancuța (46’ Almăjanu), Codin, Bubuioc (49’ Cocioabă) – Ion. Rezervă neutilizată: A. Paștiu. Antrenori: Mario Găman și Boby Staicu.
Au marcat: Florin Costea (9’, 55’), Florian Pîrvu (28’-penalty), Ion Marian (90’+6)/Darius Almăjanu (75’), Monel Cîrstoiu (89’).
Cartonașe galbene: Costea, Bucei, Roșianu/Cîrstoiu, Avrămescu. Cartonaș roșu: Pociovălișteanu.
Arbitri: Rareș Moca (Cluj-Napoca) – George Suciu (Câmpia Turzii, CJ), Dragoș-Daniel Popa (Băişoara, CJ).
Observatori: Viorel Voicu (Caracal, OT) și Cătălin Pașcanu (Cugir, Alba).