Gilortul a revenit pe teren

1103

Singura formaţie din Gorj care evoluează în eşalonul terţ, Gilortul Târgu Cărbuneşti, a susţinut, sâmbătă, primul meci amical din perioada de iarnă. Elevii lui Florin Popete au remizat pe teren propriu cu Jiul Petroşani, scor 2-2. Ambele goluri ale gazdelor au purtat semnătura lui Robert Bubuioc. Cu excepția lui Buzurin și Cocioabă, Florin Popete a rulat întreg lotul de jucători. Formaţia s-a reunit de numai o săptămână. Gilortul şi-a stabilit, în mare parte, şi programul meciurilor de verificare. Va mai juca amicale cu Jiul Rovinari, Flacăra Horezu, ACSO Filiași și Universitatea Craiova 2.
Gilortul – Jiul Petroșani 2-2 (2-1)
Au marcat: Robert Bubuioc (2′, 37′)/Laurențiu Mazilu (28′) și Dorin Mărmăneanu (71′).
Gilortul (repriza 1): Constantinescu – Afrim, Dolcescu, Safta, Miroiu – Gheorghe, Avrămescu – Bubuioc, Dănăricu, Stăniloiu – Roncea.
Gilortul (repriza 2): Voinea – Afrim, Safta, Popa, Bărăitaru – Gheorghe (75′ Lipianu), Oprișa – Almăjanu (75′ Căldăraru), Unguru, Cocină – Berescu (75′ Filip).

Pagina oficială a clubului a anunţat că în lotul gorjenilor au avut loc unele modificări. ,,S-au despărțit de echipa noastră portarul David Poenaru, al cărui împrumut de la Universitatea Craiova 2 a expirat în iarnă, și secundul Bogdan Chiriac care a decis să nu mai continue la gruparea noastră. Le mulțumim celor doi pentru modul în care și-au făcut datoria față de Gilortul. Toți ceilalți jucători aflați sub contract cu Gilortul au decis să continue alături de noi. Daniel Cocină și Daniel Miroiu, jucători cărora le-a expirat contractul în iarnă, și-au prelungit înțelegerea cu clubul nostru. La capitolul nou-veniți, Orlando Voinea (Știința Turceni) a fost înrolat pentru postul de portar, iar ca jucători de câmp au semnat contracte cu Gilortul: Daniel Unguru (Unirea Slobozia), Gavril Gheorghe (Pandurii Târgu Jiu), Bobu-Leonardo Căldăraru (Primavera Târgu Jiu) și Roberto-Mario Lipianu (Primavera Târgu Jiu)”, au precizat oficialii clubului. Liga 3 se va relua pe 13 martie.