Gilortul a pierdut la Dăești

888

Gilortul Târgu Cărbunești a cedat al doilea meci de verificare din această iarnă. Gorjenii au fost învinși de Viitorul Dăești, 3-2, după o partidă spectaculoasă. Răzvan Dinu (38’, 89’) și Marian Ghiță (72’ – penalty) au dat golurile gazdelor, iar Bogdan Dănăricu (50’, 84’) a marcat o dublă pentru Gilortul. Echipa condusă de Mario Găman a avut două goluri anulate Dragoș Săulescu (51’) și Adelin Pîrcălabu (59’) au fost prinși în offside. Din păcate, Robert Dănescu s-a accidentat după un sfert de oră de joc și a fost schimbat. Antrenorul gorjenilor a mizat în prima repriză pe Iuțalîm – Dănescu (16’ Șchiopu), Siewe, Marina, Pîrcălabu – Habet, Avrămescu, Brujan – Săulescu, Roncea, Bărănescu. În repriza secundă, Gilortul i-a avut în teren pe Oprița – Bărănescu (78’ Mataracu), Gheorghe, Siewe (70’ Marina), Popescu – Avrămescu (70’ Lazăr), Habet (58’ Pătrășcoiu) – Săulescu (53’ Marica), Dănăricu, Pîrcălabu (60’ Nejoiu) – Gîlcescu.
Gilortul continuă seria meciurilor de pregătire cu un adversar de eșalon superior. Miercuri, începând cu ora 11.30, pe Stadionul PECO din Alexandria, gorjenii o vor înfrunta pe CSM Alexandria. Trupa pregătită de Eugen Trică evoluează în Liga 2.