Gilortul a ieșit din Cupă. Rezultatele complete

1151

Gilortul Târgu Cărbunești a părăsit Cupa României încă din turul doi al competiției. Singura echipă gorjeană care a jucat în această fază a fost învinsă la Petroșani, de Jiul.
Oaspeții au suferit o înfrângere severă, 6-1, deși au avut momente când puteau reveni în meci. Cocină a deschis scorul rapid pentru trupa din Hunedoara, care s-a desprins decisiv înainte de pauză, prin alte două reușite semnate de Herci și Cuibari. În schimb, oaspeții au lovit de trei ori bara și au ratat un penalty prin Cristian Stegaru. Același Stegaru transformase o lovitură de pedeapsă pentru 4-1. Selaje, Irimia și Bădărău și-au adăugat numele pe lista marcatorilor.

Jiul Petroșani – Gilortul 6-1 (3-0)
Au marcat: Daniel Cocină (5), Liviu Herci (25), Bogdan Cuibari (45+1), Petru Selaje (73), Bogdan Irimia (89), Silviu Bădărău (90+2 – penalty)/Cristian Stegaru (81 – penalty).
Jiul: Trașcă (62′ Farcaș) – Turcu, Ionică, Keszeg (80′ Mărmăneanu), Marin – Bădărău, Sandu (cpt), Herci (62′ Mazilu), Selaje (80′ Irimia) – Cuibari (46′ Petrescu), Cocină. Rezerve neutilizate: Torkos, Simoneac. Antrenor: Aurel Moldovan.
Gilortul: O. Voinea – Cuțitoiu, Dolcescu, Gheorghe, Miroiu (46′ Almăjanu) – Oprișa (62′ Filip), Avrămescu (cpt, 80′ Cocioabă) – Săulescu, Dănăricu (80′ Stăniloiu), Viespe (29′ Stegaru) – Gîlcescu. Rezervă neutilizată: V. Voinea. Antrenor: Mihai Dinu.

Meciurile și rezultatele din Faza a II-a a Cupei României:
miercuri, 11 august 2021, ora 17.30
CS Cârcea – ACSO Filiaşi 0-3
FC Avrig – FC Braşov 2-7
Kids Tâmpa Braşov – SR Braşov 7-8
CSM Jiul Petroşani – Gilortul Târgu Cărbuneşti 6-1
CS Hunedoara – CSM Deva 5-3 după lovituri de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute, 5-3 la lovituri de departajare)
Şomuz Fălticeni – Bucovina Rădăuţi 3-0
Ştiinţa Miroslava – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 10-9 după lovituri de departajare (0-0 după 90 de minute, 1-1 după 120 de minute, 9-8 la lovituri de departajare)
Sporting Juniorul Vaslui – Huşana Huşi 1-2 după prelungiri (1-1 după 90 de minute)
Asalt Bucureşti – CS Tunari 1-7
CSM Alexandria – Sporting Roşiori 1-3 după lovituri de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute, 1-3 la lovituri de departajare)
CSO Plopeni – CS Blejoi 4-1
Flacăra Moreni – FC Pucioasa 0-2
Sparta Râmnicu Vâlcea – Unirea Bascov 1-2 după prelungiri (0-0 după 90 de minute)
Viitorul Dăeşti – Vediţa Coloneşti 0-1
CS Năvodari – Axiopolis Sport Cernavodă 3-0
Nu s-a disputat. Axiopolis s-a desființat, iar CS Năvodari se califică în faza următoare la ”masa verde”.
miercuri, 18 august 2021, ora 17.00
Progresul Spartac – Steaua
miercuri, 18 august 2021, ora 17.30
Sportul Chișcani – Dacia Unirea Brăila
Faza a III-a este stabilită pentru data de 25 august 2021. În acest tur vor participa 52 de echipe. Meciurile se desfășoară pe terenul echipei mai slab clasate la finalul sezonului trecut.