FRF a anunțat echipele promovate în Liga 3

794

Campioanele județene, triumfătoare în competițiile L4 din sezonul 2022/23, au disputat pe 17 și 24 iunie barajul în dublă manșă pentru promovarea în Liga 3 sezonul 2023/24.

După tragerea la sorți pe regiuni fixată de Federația Română de Fotbal, formațiile aspirante la promovarea în eșalonul trei au disputat turul iar sâmbătă, 24 mai, de la ora 17:30, returul duelurilor decisive. Iată rezultatele complete și echipele promovate, evidențiate prin îngroșare!

REGIUNEA 1

Viitorul Liteni (Suceava) – Unirea Curtești (Botoșani) 2-3 (4-2 în tur)

Moldova Cristești (Iași) – CSM Vaslui (Vaslui) 2-4 (1-3 în tur)

Viitorul Curița (Bacău) – Victoria Horia (Neamț)
Reprezentanta Neamțului nu are Certificatul de identitate sportivă și, conform regulamentului, nu poate participa la baraj.

REGIUNEA 2

SC Olimpia MCMXXI (Satu Mare) – Luceafărul Bălan (Sălaj)  8-1 (5-2 în tur)

Arieșul Mihai Viteazu (Cluj) – Crișul Sântandrei (Bihor) 3-3 (1-2 în tur)

CS Minerul – Rodna (Bistrița-Năsăud) – Academica Recea (Maramureș) 0-1 (1-1 în tur)

REGIUNEA 3

CS AS Prima Brăduț (Covasna) – ACS Industria Galda (Alba) 0-1 (0-3 în tur)

ACS Mediaș 2022 (Sibiu) – CS Gheorgheni-VSK Gyergyo (Harghita) 4-0 (1-2 în tur)

ASC Ciucaș Tărlungeni (Brașov) – CS Iernut (Mureș) 2-0 (2-2 în tur)

REGIUNEA 4

CSC Peciu Nou (Timiș) – Gloria al Orașului Geoagiu (Hunedoara) 2-1 (4-0 în tur)

ACS 2017 Slatina Timiș (Caraș-Severin) – CSO Turceni (Gorj) 1-1 (0-1 în tur)

CS Socodor (Arad) – Recolta Dănceu (Mehedinți) 0-1
Partida tur a fost întreruptă, rezultatul stabilit prin decizia Comisiei de Disciplină a FRF fiind 3-0 pentru CS Socodor

REGIUNEA 5

SCM Râmnicu Vâlcea (Vâlcea) – Rapid Buzescu (Teleorman) 4-1 (2-0 în tur)

Aro Muscelul Câmpulung Muscel (Argeș) – Oltul Curtișoara (Olt) 4-2 (2-0 în tur)

FCU Craiova 1948 SA II (Dolj) – Recolta Gura Șuții (Dâmbovița) 5-1 (0-2 în tur)

REGIUNEA 6

Progresul Fundulea (Călărași) – ACS LPS HD Clinceni (Ilfov) 4-1 (1-0 în tur)

SCM Dunărea 2020 Giurgiu (Giurgiu) – Bărăganul Ciulnița (Ialomița) 6-1 (1-1 în tur)

Tricolorul Breaza (Prahova) – ASC Daco-Getica București (București)  1-1 și 9-8 la penalty-uri (2-2 în tur)

REGIUNEA 7

Montana Pătârlagele(Buzău) – ACS Hamangia – Baia (Tulcea) 2-2 după prelungiri, (0-1 în tur)

Voința Cudalbi 2015(Galați) – Viitorul Șuțești (Brăila) 1-2 (0-0 în tur)

CS Axiopolis Cernavodă (Constanța) – Victoria Gugești (Vrancea) 1-3 (4-1 în tur)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here