FOTBAL JUDEȚEAN / Rezultate și clasamente – Vacanță în fotbalul mic

277

Fotbalul județean și-a disputat ultima etapă în campionatele organizate de AJF Gorj. Liga a 4-a, seniori și juniori, și Liga a 5-a au avut programate ultimele meciuri chiar înaintea alegerilor, poate și aceasta fiind o cauză a neprezentărilor în masă de la nivelul celui mai de jos eșalon.

Din cele opt partide ale rundei finale, în Liga a 5-a gorjeană doar trei partide s-au disputat, la cinci meciuri lipsind oaspeții. Fotbal la acest nivel s-a jucat doar la Bolboși, Cătunele și Alimpești și a fost meritul oaspeților (Flacăra Roșia de Amaradia, Unirea Dragotești și Foresta Văgiulești) care au ales să facă deplasarea chiar și în ultima etapă. Un forfait de același gen s-a înregistrat și la Liga a 4-a, acolo unde Petrolul Stoina nu a deplasat decât echipa de juniori. Tot în Liga a 4-a, una dintre partide nu s-a jucat decât până în momentul în care gazdele au ajuns la scorul de 3-0, Petrofac Țicleni rămânând fără efectiv regulamentar pe teren.
Ultimele partide în care sunt implicate echipe gorjene în acest sezon se vor disputa în Cupa României, acolo unde Internațional Bălești și Petrofac Țicleni își dispută trofeul pus în joc la Stoina, pe 12 iunie, dar și cele două jocuri de baraj pentru promovare în Liga a 3-a pe care Gilortul Târgu Cărbunești le va disputa pe 18 și 25 iunie în compania campioanei Sibiului, FC Hermannstadt Sibiu.

Rezultatele etapei a 34-a, Liga a 4-a:
Internațional Bălești – Petrolul Stoina 3-0 (n)
Energetica Tismana – Minerul II Mătăsari 1-3
Petrolul Bustuchin – Jiul Rovinari 8-1
Știința Hurezani – Petrofac Țicleni 3-0
Parângul Bumbești-Jiu – Unirea Crușeț 2-1
Știința Godinești – Viitorul Negomir 6-3
AS Stejari – Avântul Bărbătești 0-3
Vulturii II Fărcășești – Știința Turceni 2-4

Clasament final, Liga a 4-a:
1. Gilortul Tg. Cărbunești 32 28 1 3 135-23 85
2. Internațional Bălești 32 25 3 4 103-21 78
3. Știința Turceni 32 22 5 5 114-37 71
4. Știința Hurezani 32 19 7 6 70-37 64
5. Unirea Crușeț 32 19 1 12 92-49 58
6. Petrolul Bustuchin 32 15 4 13 97-69 49
7. Vulturii II Fărcășești 32 14 5 13 73-72 47
8. Parângul Bumbești-Jiu 32 13 8 11 65-53 47
9. Știința Godinești 32 13 3 16 63-97 42
10. Avântul Bărbătești 32 13 3 16 62-96 42
11. Minerul II Mătăsari 32 11 8 13 48-57 41
12. Petrolul Stoina 32 11 7 14 59-67 40
13. Petrofac Țicleni 32 10 7 15 53-70 34
14. Energetica Tismana 32 9 5 18 41-67 32
15. Viitorul Negomir 32 7 2 23 45-99 23
16. AS Stejari 32 2 5 25 26-116 11
17. Jiul Rovinari 32 3 2 27 34-150 11

Rezultatele etapei a 34-a, Liga a 4-a – juinori A1:
Internațional Bălești – Petrolul Stoina 5-1
Energetica Tismana – Minerul II Mătăsari 1-0
Petrolul Bustuchin – Jiul Rovinari 6-1
Știința Hurezani – Petrofac Țicleni 5-2
Parângul Bumbești-Jiu – Unirea Crușeț 3-2
Știința Godinești – Viitorul Negomir 5-8
AS Stejari – Avântul Bărbătești 1-4
Vulturii II Fărcășești – Știința Turceni 5-4

Clasament final, Liga a 4-a – juniori A1:
1. Știința Turceni 32 27 3 2 142-39 84
2. Gilortul Tg. Cărbunești 32 27 1 4 137-31 82
3. Minerul II Mătăsari 32 26 1 5 104-24 79
4. Internațional Bălești 32 25 2 5 110-22 77
5. Vulturii II Fărcășești 32 24 2 6 144-47 74
6. Parângul Bumbești-Jiu 32 21 3 8 97-36 66
7. Viitorul Negomir 32 15 1 16 87-72 46
8. Energetica Tismana 32 14 4 14 71-82 46
9. Petrolul Stoina 32 13 3 16 52-103 42
10. Avântul Bărbătești 32 11 1 20 61-95 34
11. Știința Godinești 32 10 3 19 81-112 33
12. Petrolul Bustuchin 32 9 4 19 49-96 31
13. Știința Hurezani 32 9 4 19 69-93 31
14. Unirea Crușeț 32 9 1 22 61-89 28
15. Petrofac Țicleni 32 7 1 24 67-181 22
16. Jiul Rovinari 32 6 1 25 32-104 19
17. AS Stejari 32 0 3 29 16-154 3

Rezultatele etapei a 34-a, Liga a 5-a:
Bradul Polovragi – Știința Stroescu Telești 3-0 (n)
Viitorul Plopșoru – Viitorul Brănești 3-0 (n)
CS Novaci – Triumful Borăscu 3-0 (n)
Gilortul Bengești – AS Aninoasa 3-0 (n)
Unirea Bolboși – Flacăra Roșia de Amaradia 5-2
AS Scoarța – Avântul Baia de Fier 3-0 (n)
Viitorul Cătunele – Unirea Dragotești 7-1
Oltețul Alimpești – Foresta Văgiulești 4-7

Clasament final, Liga a 5-a:
1. Viitorul Plopșoru 32 25 3 4 134-46 78
2. Gilortul Bengești 32 22 4 6 91-51 70
3. CS Novaci 32 21 5 6 121-50 68
4. Triumful Borăscu 32 19 8 5 122-56 65
5. Viitorul Brănești 32 20 2 10 126-74 59
6. Viitorul Cătunele 32 17 5 10 101-84 56
7. Unirea Bolboși 32 16 4 12 81-75 52
8. Foresta Văgiulești 32 13 7 12 109-101 46
9. AS Scoarța 32 11 10 11 74-72 43
10. Unirea Dragotești 32 11 8 13 69-78 41
11. Fl. Roșia de Amaradia 32 12 4 16 84-78 40
12. AS Aninoasa 32 12 4 16 66-92 40
13. Știința Stroescu Telești 32 9 5 18 65-74 32
14. Bradul Polovragi 32 7 7 18 52-122 28
15. Avântul Baia-de-Fier 32 6 6 20 54-108 24
16. Pr. Bumbești-Pițic 32 5 1 26 39-137 16
17. Oltețul Alimpești 32 3 3 26 39-129 12
Cristi Constantinescu

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here