Fostul pandur Blejdea, triplă pentru FC Argeş

1179

Transferat în această vară de FC Argeş, atacantul Andrei Blejdea a fost unul dintre protagoniştii rundei a doua din liga secundă. Fostul vârf al Pandurilor a marcat toate cele trei goluri în victoria pe care piteştenii au obţinut-o împotriva echipei Sportul Snagov. Oaspeţii au bifat primul succes al sezonului graţie triplei lui Blejdea, toate cele trei goluri fiind înscrise în repriza secundă (’52, ’72, ’77). Robert Dănescu, alt fost pandur achiziţionat recent de FC Argeş a fost integralist în partida de duminică, iar Denis Brînzan a intrat în minutul 83. FC Argeş va întâlni în runda viitoare, în Trivale, formaţia Universitatea Cluj. ,,Sunt mulţumit pentru ca am reuşit să învingem cu 3-0 dar puteam să marcăm mult mai multe goluri având în vedere numărul de ocazii. Felicit jucătorii pentru meci şi pentru că au avut o reacţie bună după înfrângerea din prima etapă cu Ripensia Timişoara. Aveam nevoie de această victorie pentru că ne aşteaptă un meci greu cu Universitatea Cluj”, a declarat antrenorul piteştenilor, Nicolae Dică.