Florin Mergea a câştigat turneul de la Vina del Mar la dublu

376

Perechea Florin Mergea/Oliver Marach (România/Austria), cap de serie numărul 3, a câştigat, sâmbătă, proba de dublu din cadrul turneului de la Vina del Mar (Chile), dotat cu premii în valoare totală de 485.760 de dolari, informează site-ul oficial al competiţiei. Mergea şi Marach au învins, în finală, cu scorul de 6-3, 6-4, perechea columbiană Juan Sebastian Cabal / Robert Farah, cap de serie numărul 2. Victoria de la Vina del Mar, le va aduce celor doi tenismeni,Mergea şi Marach, 250 de puncte in clasamentul ATP si un cec de 23.500 de dolari. Victoria reprezintă cel de-al doilea succes in circuitul ATP pentru jucătorul roman, şi ii va permite acestuia clasarea între primii 50 de jucători ai lumii. Poreclit „Dodo”, Florin Mergea a început să joace tenis la vârsta de șase ani, avându-l ca antrenor pe tatăl său, medicul primar chirurg Florin Mergea din Târgu Jiu. Ca junior a fost campion la dublu, alături de Horia Tecău, la Wimbledon juniori, finalist la Australian Open împreună cu Horia Tecău şi câştigător al Orange Bowl la dublu. În 2003, a fost campion la simplu şi dublu la Wimbledon juniori, finalist la simplu şi dublu juniori, la Australian Open. A revenit la tenis profesionist după 15 luni absență, în august 2011, fiind însoţit de soţia lui la fiecare turneu. Turneele favorite sunt Wimbledon şi US Open .