Fiul ministrului Ponta, pasionat de maşini

523
fiul lui victor pontaFiul de şase ani al ministrului delegat pentru Relaţia cu Parlamentul şi deputat PSD de Gorj Victor Ponta, Andrei, calcă uşor, uşor pe urmele tatălui său. Micuţul a participat duminică la Campionatul Naţional de Karting, care s-a desfăşurat la Bacău. Campionatul a fost la cea de-a IV-a ediţie şi s-a desfăşurat pe kartodromul Selena Motor Sport, unde s-au întrecut 39 de pasionaţi ai acestui sport. La numai şase ani, Andrei este înscris la Clubul Real Racing din Bucureşti, iar la cursa de duminică a fost cel mai tânăr participant.

Tatăl său i-a fost alături de pe margine, şi l-a susţinut. La finalul cursei, Andrei a primit şi aplauze, el ocupând locul VI în competiţie. Concurenţii aveau vârste de până la 16 ani şi au fost împărţiţi în patru grupe: Pufo, Mini, KF2 şi KZ2. Ponta Jr. a pilotat pentru grupa Pufo.

Un alt junior împătimit al curselor de raliu este Călin Popescu Tăriceanu junior, fiul de 13 ani al fostului prim-ministru al României.