Festivalul ”În pași de dans spre Infinit” și-a anunțat câștigătorii

439

La sfârșitul săptămânii trecute, la Târgu-Jiu, s-a desfășurat cea de-a VI-a ediție a Festivalului de Balet și Dans modern ”În pași de dans spre Infinit”, organizat de Școala Populară de Arte ”Constantin Brâncuși”. Anul acesta, trofeul secțiunii balet a fost adjudecat de o clujeancă, în timp ce trofeul secțiunii dans modern a rămas în Gorj. Redăm mai jos palmaresul complet al festivalului:

SECȚIUNEA DANS MODERN

Trofeul Festivalului Național de Balet și Dans Modern „În pași de dans spre Infinit”, ediția a VI-a, organizat la sediul Şcolii Populare de Arte „Constantin Brâncuși” Târgu Jiu în data de 19 iunie a.c., a fost câștigat de Ana-Maria Trotea, cursantă a Școlii Populare de Arte „Constantin Brâncuși” Târgu Jiu, categoria de vârstă 16-19 ani, profesor coordonator Costea Camelia.

Categoria de vârstă 5 – 7 ani:
Premiul I:
Solo – Simcea Iazmina, S.P.A. Târgu Jiu – genul de dans: Dans modern;
Echipajul Galaxy Crew, S.P.A. Târgu Jiu – genul de dans: Dans modern;
Echipajul Infinity Baby, S.P.A. Târgu Jiu – genul de dans: Dans tematic.
Premiul II:
Echipajul Mini Magic S.P.A. Târgu Jiu – genul de dans: Dans modern.

Categoria de vârstă 8 – 11 ani:
Premiul I:
Solo – Bârneață Lorena, Centrul Județean de Artă și Creație Olt – genul de dans: Dans Spaniol;
Solo – Benegui Alesia,S.P.A. Târgu Jiu – genul de dans: Show dance;
Solo – Iordache Carina, Centrul Județean de Artă și Creație Olt – genul de dans: Dans stilizat;
Echipajul Mini Star, Clubul elevilor Rovinari – genul de dans: Dans de caracter;
Echipajul Mini G, S.P.A. Târgu Jiu – genul de dans: Show dance;
Echipajul Magic Crew, S.P.A. Târgu-Jiu – genul de dans: Majorete;
Echipajul Infinity Dance, S.P.A. Târgu Jiu – genul de dans: Fantezie coregrafică;
Echipajul Dance Art Junior,S.P.A. Cornetti Craiova – genul de dans: Fantezie coregrafică;
Echipajul Steluțele, Centrul Județean de Artă și Creație Olt – genul de dans: Dans stilizat;
Premiul II:
Echipajul Mini Class, Fantezy S.P.A. Rm.Vâlcea – genul de dans: Fantezie coregrafică;

Categoria de vârstă 12 – 15 ani:
Premiul I:
Echipajul Galactic Junior, S.P.A. Târgu Jiu – genul de dans: Street dance;
Echipajul Just Dance, Clubul Elevilor Rovinari – genul de dans: Dans Contemporan;
Echipajul Elite Crew – genul de dans: Dans modern;
Echipajul Fantezy Class, S.P.A. Rm.Vâlcea – genul de dans: Fantezie coregrafică;

Categoria de vârstă 16 – 19 ani:
Premiul I:
Echipajul Torent, Palatul Copiilor Timișoara – genul de dans: Dans Contemporan;
Echipajul Dance Art,S.P.A. Cornetti Craiova – genul de dans: Dans stilizat;
Echipajul Chaos Dance Studios, Dr. Tr. Severin – genul de dans: Street dance;
Echipajul Academy Dance, Târgu Jiu – genul de dans: Street dance;
Premiul II:
Solo – Vîrdarie Diana, S.P.A. Târgu Jiu – genul de dans: Street dance;
Echipajul Golden Crew, S.P.A. Târgu Jiu – genul de dans: Dans Contemporan

SECȚIUNEA BALET

Trofeul Festivalului Național de Balet și Dans Modern „În pași de dans spre Infinit”, ediția a VI-a, secțiunea balet, organizat la Teatrul Dramatic ”Elvira Godeanu” din Târgu Jiu, în data de 20 iunie a.c., a fost câștigat de Maria Cotinghiu, elevă a Liceului de Coregrafie ”Octavian Stroia” Cluj-Napoca.

I. CATEGORIA DE VÎRSTĂ 4-6 ANI.
a) Dans clasic – solo fete
– Premiul I: – Dragana Maria, OBS Bucureşti
– Premiul II: – Sugu Alessia, ADC Craiova
b) Dans clasic – solo băieţi
– Premiul I: – Ion Nicolas, ADC Craiova
c) Dans clasic – grup
– Premiul I: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
– Premiul II: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
– Premil III: – ADC Craiova
d) Dans caracter – solo fete
– Premiul I: – Dragana Maria, OBS Bucureşti
e) Dans caracter – grup
– Premiul I: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
– Premiul II: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
f) Jazz – grup
– Premiul I: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
– Premiul II: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu

II. CATEGORIA DE VÎRSTĂ 7-8 ANI.
a)Dans clasic – solo fete
– Premiul I: – Flori Laura, ADC Craiova
– Premiul II: – Stancu Giulia, SPAM „Cornetti” Craiova
– Barbu Sofia, ADC Craiova
– Premiul III: – Coandă Emma, ADC Craiova
– Răscrăcea Denisa, ADC Craiova
b) Dans clasic – grup
– Premiul I: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
c) Dans contemporan – solo fete
– Premiul I: – Flori Laura, ADC Craiova
d) Jazz – grup
– Premiul I: – Olteanu Sofia, Golea Crina, OBC Bucureşti
– Premiul II: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
– Premiul III: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu

III. CATEGORIA DE VÎRSTĂ 9-10 ANI.
a) Dans clasic – solo fete
– Premiul I: – Coforea Rebeca, OBS Bucureşti;
– Voicu Marta, OBS Bucureşti;
– Olteanu Anastasia, OBS Bucureşti;
– Premiul II: -Vasile Daria, ADC Craiova;
– Coandă Anne, ADC Craiova;
-Trofin Andrada, ADC Craiova;
– Premiul III: – Bunescu Maria, ADC Craiova;
-Ciulcu Giulia, ADC Craiova;
-Oprescu Denisa, ADC Craiova;
b)Dans clasic – solo băieţi
– Premiul I: – Nicu Albert, ADC Craiova
c) Dans clasic – grup
-Premiu I: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
d) Dans de caracter – solo
– Premiul I: -Coforea Rebeca, OBS Bucureşti
e) Dans contemporan – solo
– Premiul I: -Coforea Rebeca, OBS Bucureşti
-Olteanu Anastasia, OBS Bucureşti
h) Jazz – solo
– Premiul I: -Olteanu Anastasia, OBS Bucureşti

IV. CATEGORIA DE VÎRSTĂ 11-12 ANI.
a) Dans clasic – solo fete
– Premiul I: – Maria Cotinghiu, LC Cluj Napoca
b) Dans clasic – solo băieţi
– Premiul I: – Loga Dragoş Gabriel, SPA „C. Brâncuşi” Tg Jiu
c) Dans clasic – grup
-Premiul I:- Sopon Mara, Maria Cotinghiu, LC Cluj Napoca
-Premiul II:- SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
d) Dans caracter – solo fete
-Premiul I: – Maria Cotinghiu, LC Cluj Napoca
e) Dans caracter – solo băieţi
– Premiul I: – Loga Dragoş Gabriel, SPA „C. Brâncuşi” Tg Jiu
f) Dans de caracter – grup
-Premiul I:- Sopon Mara, Maria Cotinghiu, LC Cluj Napoca
-Premiul II:- SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
g) Dans contemporan – solo
-Premiul I:- Sopon Mara, Maria Cotinghiu, LC Cluj Napoca
f) Jazz – solo fete
– Premiul I: – Maria Cotinghiu, LC Cluj Napoca
– Mara Sopon, LC Cluj Napoca
-Premiul II:- Crăcui Alesia Ioana, SPA „C. Brâncuşi” Tg Jiu
-Premiul III:- Firulete Roberta Antonia SPA „C. Brâncuşi” Tg Jiu
f) Jazz – grup
-Premiul I:- Sopon Mara, Maria Cotinghiu, LC Cluj Napoca

V. CATEGORIA DE VÎRSTĂ 13-14 ANI.
a) Dans clasic – solo fete
-Premiul I: – Mic Raluca, ADC Craiova
-Premiul II: – Leonte Riana, ADC Craiova
-Premiul III:- Bălan Alexandra Elena, SPA „C. Brâncuşi” Tg Jiu
b) Dans clasic – grup
-Premiu I: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
-Premiu II: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
-Premiu III: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
c) Dans caracter – grup
-Premiu I: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu
c) Jazz – grup
-Premiu I: – SPA „C. Brâncuşi” Târgu Jiu

VI. CATEGORIA DE VÎRSTĂ 15-17 ANI.
a) Dans clasic – solo fete
-Premiul I:-Morar Maria-Alexandra,LC„O. Stroia” Cluj Napoca
b) Dans contemporan – solo fete
-Premiul I:-Morar Maria-Alexandra,LC„O. Stroia” Cluj Napoca
c) Jazz – grup
-Premiul I: – SPAM Sf Gheorghe

”Felicitări tuturor participanților pentru premiile obținute! Mult succes în continuare și vă așteptăm cu drag la următoarele ediții ale Festivalului Național de Balet și Dans Modern ”În pași de dans spre Infinit”!”, au transmis organizatorii.