Examen prea greu pentru UCB

898

Echipa de handbal a Universității Constantin Brâncuși a fost învinsă de către vicecampioana națională AHC Potaissa Turda. Meciul a contat pentru calificarea în sferturile de finală ale Cupei României și s-a desfășurat la București. Dacă după primele 30 de minute diferența de pe tabelă nu a fost atât de mare, 18-12, formația ardeleană a făcut o repriză secundă mult mai bună și s-a impus cu 40-21. La succesul echipei mai experimentate a contribuit din plin și fostul portar al Energiei Târgu-Jiu, George Șelaru. Cel din urmă a fost desemnat omul meciului, după ce a reușit 28 de intervenții salvatoare. ,,În mod evident, porneam cu șansa a doua. Am jucat cu un club cu renume, deja un brand în handbalul românesc. În mod evident, nu sunt supărat, nu am de ce. Am deplasat un lot de jucători cu două absențe: interul dreapta Dan Ghișe și extrema dreaptă Cătălin Popescu. Având în vedere valoarea adversarului, cred că am făcut, per ansamblu, un meci bun. A fost o ocazie de a ne rula lotul și a cunoaște exigențele primului eșalon valoric. În prima repriză am aliniat cea mai bună garnitură și am ținut pasul. Totuși, au fost în permanență la timona jocului și rezultatul este meritat. Mergem mai departe și suntem bucuroși că am avut această oportunitate”, a declarat directorul clubului gorjean, Virgil Popovici. Oficialul ,,universitarilor” speră ca echipa să se întărească până la startul noului sezon. ,,Vom continua să aducem jucători de la ‘pepinieră’, prin colaborarea cu Liceul cu Program Sportiv din Târgu-Jiu. Suntem în tratative și cu alți jucători, dar ne aliniem la potențialul financiar al clubului. Sperăm ca sezonul următor să fie mai bun, dacă nu cel puțin la fel de bun ca sezonul trecut. Vrem ca până la începutul campionatului să putem aduce și alți sportivi care să ne ajute la îndeplinirea obiectivului: locurile 1-4”, a afirmat Popovici. Liga secundă de handbal ar putea debuta la finalul lunii august.