Eșec pentru UCB pe teren propriu

1050

UCB Târgu Jiu a fost învinsă și în a doua rundă a play-off-ului de promovare pentru Liga Zimbrilor. Trupa gorjeană a pierdut confruntarea disputată pe teren propriu cu CSM Reșița. Gorjenii au cedat întâlnirea din Sala Sporturilor, scor 25-31. Gazdele s-au aflat la conducerea partidei doar în primele cinci minute, după care bănățenii s-au instalat la cârma meciului. Băieții lui Radu Bote au avut, constant, un ecart de două-trei goluri în prima parte, iar la pauză s-a intrat la 11-14. ,,Universitarii” au ținut aproape de adversar până în ultimele 10 minute ale meciului, când Reșița s-a desprins definitiv în învingătoare. Vizitatorii s-au impus deși portarul Adrian Rădulescu a făcut un nou meci mare. ,,Pami” a reușit 16 parade din 47 de aruncări. De partea cealaltă, trei portari ai CSM-ului au contabilizat 9 parade, dar din 34 de aruncări. Alin Manole și Gabriel Constantinescu au fost cei mai buni marcatori ai amfitrionilor, ambii reușind câte 7 goluri. Vlad Bondoc a punctat de 3 ori, iar Valeriu Mladin și Răzvan Mledenciu de câte 2 ori. Răzvan Benegui, Daniel Ghișe, Alexandru Drugă și Alexandru Lăcătușu și-au mai trecut numele pe lista marcatorilor. A fost al doilea eșec în play-off, din tot atâtea meciuri, pentru formația lui Adrian Gorun. UCB merge în următoarea rundă la Cluj, pentru duelul cu liderul CS Universitatea.