Energie pe zero

434

Două etape s-au scurs din Liga Națională de Handbal Masculin, iar Energia nu a reușit încă să spargă gheața și rămâne la cota zero. Nou promovata HC Vaslui s-a dovedit o nucă prea tare pentru băieții lui Andrieș, ceea ce ne face să ne întrebăm ce ar putea să-și propună cu adevărat echipa gorjeană în acest sezon.

Dacă Andrieș simțea la finalul primei etape că echipa a pierdut printre degete cel puțin un punct la Turda, după meciul cu HC Vaslui de la Târgu Jiu a simțit, cu siguranță, că-i fuge pământul de sub picioare. “Trebuie să ne fie rușine pentru evoluția pe care am avut-o. Toată echipa nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor. Trebuia câștigat acest joc, era primul pe teren propriu în acest campionat și cred că am făcut un meci foarte, foarte slab. Îmi reproșez tot pentru că nu am reușit să câștigăm. E clar că atunci când se pierde e vina antrenorului, împreună cu jucătorii. Am încercat toate variantele în atac, am încercat și variante în apărare… Ce să mai… Îmi este rușine. Trebuie să ne fie la toți, de la mine la ultimul jucător, rușine pentru ceea ce s-a întâmplat pentru că trebuia să câștigăm acest joc”, au fost cuvintele, cu greu găsite de tehnician, cu care a încercat să explice ceea ce s-a întâmplat.

Fără orizont
Accidentat la Turda, Kekezovic a fost forțat în debutul meciului, fără însă a rezista prea mult, el scos de pe teren din minutul 15. Rămasă fără flancul stâng, Energia nu s-a descurcat mai bine nici pe partea dreaptă, acolo unde Apolzan a ratat din nou din poziții de unu la unu, fapt care a turnat plumb în picioarele tuturor. Acatrinei este și el departe de forma sportivă de altădată, probabil și din pricina unei forme fizice nesatisfăcătoare, așa că Energiei i-au mai rămas puține soluții ofensive. Dinescu și Stankevicius au fost în graficele individuale, însă prea puțin pentru ca echipa să spere la mai mult. Imaginile totalei neputințe au fost date de urcările în atac ale unor jucători precum Vali Popescu și Rodrigues, aceștia completând un tablou ce n-ar mai trebui niciodată expus.

Victorie meritată a oaspeților
După o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate, Energia a început prost partea secundă. Vasluienii au condus la patru goluri, scor 17-21 în minutul 39, dar Energia a dat impresia că poate reveni. După ce a ajuns la un gol în spatele adversarului, scor 21-22 în minutul 46, echipa gorjeană a capotat din nou cedând în apărare și arătându-și limitele în atac. Speranțe ar mai fi fost pe final, în ultimul minut de joc Energia a revenit la un gol, însă Andrieș a primit o eliminare de 2 minute pentru proteste, iar echipa a mai încasat un gol, iar meciul s-a încheiat cu victoria meritată a oaspeților, aplaudați la final de întreaga sală. Interesant este că Vasluiul pleacă pentru a doua oară victorioasă de la Târgu Jiu în mai puțin de 40 de zile, ceea ce înseamnă că gorjenii n-au recepționat cum se cuvine semnalul de alarmă din meciul amical.

Energia Târgu Jiu – HC Vaslui 25-27 (14-14)
Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 700
Energia: Șelaru (1 gol), Antonaru, Apolzan (4), B. Mănescu, V. Popescu (1), Kekezovic, Dragnea (1), Halasz, Enache, Dinescu (6), Giotoiu (2), Al. Mănescu, Stankevicius (5), Rodrigues (1), Acatrinei (4). Antrenor: Liviu Andrieș.
HC Vaslui: Marocico, Pralea, Ragea (2), M. Bujor, Cotinghiu, Hagiu (1), G. Bujor (2), Ignat (4), Țuțu (3), Bejinariu (4), Soare (6), Roșu, S. Iacob (3), Stan (2), Anton, Nedelcu. Antrenor: Leonard Bibirig.
Arbitri: Marius Pintea / Marcel Sas. Observator: Valter Dăncescu.