Energia s-a făcut de râs în capitală pierzând categoric duelul cu Steaua / Călcați în picioare!

413

Perioada neagră a Energiei continuă, ultimul rezultat înregistrat de gorjeni în Liga Națională fiind o imensă pată neagră pe blazonul unei formaţii ce juca acum câțiva ani în cupele europene și visa chiar la titlu.

Steaua a fost colacul de salvare al Energiei în acest sezon. Până la un punct însă. După ce s-au trezit cu un cadou de trei puncte în sezonul regulat, puncte care s-au dublat chiar în lupta directă cu Steaua și cărora li s-a adăugat unul de penalizare pentru bucureșteni, Energia a fost pedepsită acum drastic de această echipă, care a umilit practic trupa lui Andrieș învingând cu 38-24 (19-8).
Un semnal de alarmă a fost dat și în meciul tur din play-out, când Steaua a condus la diferențe destul de mari la Târgu-Jiu în prima parte a jocului respectiv, dar a cedat pe final, iar Energia a reușit să obțină atunci un succes care o ține acum deasupra liniei retrogradării directe.

Doar un sfert de ceas…
Energia a contat în meciul cu Steaua doar în prima jumătate a primei reprize. Steaua conducea după un sfert de oră de joc cu 8-7 și orice era posibil. Numai că a urmat un adevărat măcel, cu Energia în rolul mielului de Paște. Până la pauză au venit 11 goluri în poarta Energiei și doar două în cea a gazdelor, meciul fiind practic închis de această serie devastatoare a Stelei în a doua jumătate a primei reprize. Runda a doua nu a mai avut istoric, gazdele s-au distanțat și la 17 goluri pe tabelă, iar victoria Stelei a fost una mai mult decât meritată. Cu acest succes, Steaua a scăpat de emoțiile retrogradării directe, ceea ce Energia ar putea face doar în cazul în care ar obține un succes în ultimele două etape rămase de disputat din play-out.

Andrieș: “Nu au mai fost concentrați”
Ceea ce ar fi putut fi echivalentul salvării de la retrogradare s-a transformat într-un nou eșec usturător, greu de explicat în cuvinte. Antrenorul Energiei a căutat, totuși, să expună câteva din cauzele acestei înfrângeri umilitoare: “E un meci fără istoric, nu am reușit să dăm gol, le-am oferit soluții pentru contraatac și faza a doua și aici s-a făcut diferența. Steaua știa că e ultima ei șansă, erau mult mai motivați, era clar că e greu să câștigăm acolo. Au fost mult mai prezenți în joc decât noi. La Steaua era ultima șansă, noi mai aveam șanse, dar la ei era ultima șansă ca să poată să rămână. E o diferență mare… Pe final i-am băgat pe toți pe teren, dar nu e asta o scuză, e clar. Nu au mai fost concentrați, au aflat și rezultatul de la Vaslui cu Suceava, că a bătut Vasluiul la un gol, și în momentul în care Steaua s-a dus la 4-5 goluri efectiv n-am mai contat, n-am mai jucat nimic, fără concentrare, fără… Nu știu ce a fost în mintea lor în legătură cu meciul de la Vaslui, probabil că s-au gândit că vor câștiga meciul de acasă, nu știu ce a fost în mintea lor, probabil așa au gândit-o ei…”, a declarat Liviu Andrieș după dezastrul din Capitală.

Speranțe legate de Vaslui
Energia este în acest moment la doar două puncte de ultimul loc, cel ocupat în prezent de CSU Suceava, iar retrogradarea directă este foarte aproape. Moldovenii mai au un singur meci de disputat, însă este foarte probabil ca ei să câștige acea partidă, ce se va juca la Suceava, contra celor de la Poli. În acest caz, un singur punct nu va ajunge Energiei pentru evitarea ultimei poziții, asta datorită rezultatelor slabe înregistrate contra Sucevei, așa că elevii lui Liviu Andrieș trebuie să obțină o victorie, fie în partida cu HC Vaslui, de la Târgu-Jiu, fie în deplasarea de la Timișoara din ultima etapă a play-out-ului. “Ne-am văzut prea repede cu sacii în căruță, am crezut că după cele două victorii, cu Steaua și Vaslui, lucrurile s-au încheiat. Dacă am fi câștigat meciul de acasă cu Suceava, lucrurile erau gata și pentru noi și pentru Steaua. Am emoții înaintea meciului cu Vaslui, sperăm să ne motivăm și să dăm tot ce avem mai bun. Ne trebuie neapărat o victorie din aceste ultime două meciuri. Ultimul meci pe care-l avem acasă, cel cu Vasluiul, devine decisiv. Jucăm acasă, suntem la mâna noastră, nu suntem la mâna nimănui, trebuie să jucăm și să câștigăm meciul. Obligatoriu. Și atunci se încheie pentru că rămân două puncte între noi chiar dacă Bate și Suceava acasă pe Timișoara. Sunt convins că va bate pentru că Timișoara nu se va duce cu toată echipa, fiecare e cu strategia lui. Suceava va sta în ultima etapă și în acest caz nu mai contează ultima etapă”, a încercat Liviu Andrieș să creioneze situația echipei sale în acest final de sezon extrem de agitat la Târgu-Jiu.

geamanu“Doar la început am fost la egalitate cu ei, apoi totul a mers spre victoria Stelei. A fost 19-8 la pauză, diferenţă incredibilă la un meci între două echipe care, să zicem, sunt de valori apropiate. Am jucat la fel de slab şi după pauză, deranjat e modul în care jucătorii abordează meciul. Echipa pare a fi în vacanţă, nu a existat nici un fel de determinare din partea cuiva, o totală lipsă de concentrare. Acum nu avem ce face decât să încercăm să câştigăm meciul de miercuri cu HC Vaslui. Avem nevoie de cele trei puncte şi încercăm să le câştigăm”, Benedict Geamănu, președintele secției de handbal a clubului Energia Târgu-Jiu.

Steaua București – Energia Târgu Jiu 38-24 (19-8)
Sala „Apollo”, București
Steaua: Petrilă, Laufceac – Corzo (8), Salinas (7), Georgescu (5), Pârâianu (5), Vancea (5), Stanciu (3), Arsene (2), Szoke (2), Ștefan (1), Petrescu. Antrenor: Viorel Mazilu.
Energia: Antonaru, Șelaru – Sifre (7), Acatrinei (5), Kekezovic (3), Dragnea (3), Stankevicius (3), Stoica (2), Enache (1), Popescu, Becheru, Mota, Giotoiu, Rodrigues. Antrenor: Liviu Andrieș.