Energia a strâns din dinți și a mușcat din „câini” – Victorie cu inima

415

Jucătorii Energiei au arătat că atunci când se pune suflet, există și minuni. O astfel de minune a venit și pentru echipa târgujiană, care a învins pe Dinamo într-un meci extrem de disputat.

Cine se aștepta ca Energia să învingă pe Dinamo? Probabil că puțini sau foarte puțini. Pe lângă faptul că echipa gorjeană este de multă vreme în efectiv redus, istoria întâlnirilor directe din acest sezon nu lăsau prea multe șanse elevilor lui Diamantakos și Alionescu. Totuși, cei șase jucători trimiși pe teren au luptat cu dinții pentru un succes pe care l-au sărbătorit la final, cu fanii, ca pe o mare victorie!

Sfertul doi a întors meciul
diamantakos“În primul rând vreau să îmi felicit jucătorii. Ce au reușit astăzi este ceva extraordinar. Cred că victoria de astăzi este o replică foarte bună, dacă îmi permiteți să fiu puțin aspru, adresată tuturor celor care aproape au lăsat echipa să moară, dar vedeți că, până la urmă, nu vom muri! Suntem aici și vom fi aici până în ultima etapă și o să încercăm să facem tot posibilul să îndeplinim ultimul obiectiv pe care îl avem, rămânerea echipei în Liga Națională. Cred că devotamentul și-a spus cuvântul. Jucătorii noștri au demonstrat că în afară de tactică, rotație, orice alt factor în baschet, trebuie să pui suflet și să vrei mai mult decât adversarul, iar eu consider că ne-am dorit mult mai mult decât adversarul”, Iannis Diamantakos, antrenor Energia Târgu Jiu.
Jocul a început Dinamo ca primă marcatoare, oaspeții au condus și cu 4-2, dar apoi echipa gazdă a fost mai mereu la conducere, Dinamo fiind însă mereu în urmărire, căutând egalarea. Pe finalul primului sfert a și reușit acest lucru, tabela arătând 19-19 în minutul 9. Ultimele 60 de secunde au fost ale sfertului de debut și au aparținut bucureștenilor, care au înscris încă patru puncte și conduceau după 10 minute cu 19-23. Interesant este faptul că după primele zece minute de joc, din tabăra gazdelor doar doi jucători își trecuseră numele pe lista marcatorilor, Șanta având 12 puncte, primele zece fiind consecutive, al doilea marcator al Energiei fiind lituanianul Danys.
Privind înspre întâlnirile din trecut ale gorjenilor, faptul că au pierdut primul sfert era un semn rău, mai mereu echipa gazdă având energie pentru prima parte a jocului pentru ca apoi, pe fondul oboselii, să cedeze pas cu pas. Pesimiștii aveau, așadar, suficiente motive să creadă că Energia va pierde un nou meci, numai că, luptând admirabil, jucătorii echipei gorjene aveau să infirme orice calcul al hârtiei. Sfertul al doilea a fost unul de pus în ramă, Energia și-a dominat adversara și a ajuns să conducă și cu șapte puncte, scor 45-38, însă un coș de trei puncte marcat de Babkauskas avea să stabilească scorul pauzei.

Probă de rezistență
Energia a jucat bine și după revenirea de la cabine. Surprinzător, oboseala nu și-a spus cuvântul și nici greșelile personale nu s-au adunat prea multe în contul jucătorilor Energiei, ceea ce avea să conteze până la urmă. Dinamo nu a cedat nici ea la luptă, a redus din handicap și în decisiv s-a intrat de la 65-62 pentru Energia. Oaspeții au înscris de mai multe ori din spatele semicercului, au recuperat cu 14 mingi mai mult decât Energia, dar au avut prestații lamentabile la linia de fault. Nu mai puțin de cinci aruncări libere au ratat dinamoviștii doar în ultimul sfert, ceea ce, până la urmă, a constituit și diferența care s-a înregistrat la final pe tabela de marcaj. Lupta a fost aprinsă pe final, fiecare echipă a beneficiat de câte un fault tehnic, iar Energia și-a pierdut doi dintre jucători, pe Aktaș cu aproape 3 minute înainte de final și pe Mihuți pentru ultimele 60 de secunde, așa că gazdele au jucat cu Baloșin pe teren, ceea ce s-a tradus printr-un joc în patru, juniorul Energiei făcând doar un joc fără minge, mai experimentații săi colegi evitând să-l expună greșelilor, orice minge pe care i-ar fi transmis-o fiind, foarte probabil, urmată de o presiune a oaspeților asupra sa.
Energia a obținut un succes extrem de important, victoria obținută în fața dinamoviștilor marcând ieșirea dintr-o perioadă neagră a gorjenilor și ivirea unei raze de speranță în ceea ce privește salvarea de la retrogradare, încă un succes în ultimele etape asigurând prezența echipei și pentru sezonul viitor în Liga Națională.

Energia Târgu Jiu – Dinamo București 84-79 (19-23, 26-18, 20-21, 19-17)
Sala „Voievod Litovoi”, Târgu Jiu, spectatori: 250
Energia: Andrei (15), Șanta (22), Bratoloveanu, Mihuți, Ciurea, Danys (24), Horne (15), Aktaș (8), Baloșin. Antrenori: Iannis Diamantakos și Claudiu Alionescu.
Dinamo: Sutalo (16), Vîrnă, Orbeanu (4), Paliciuc, Marinov (2), Babkauskas (18), Sulovic (11), Corpodean (6), Balaban (14), Dahlman (8). Antrenor: Aleksandar Todorov.
Arbitri: Alin Faur, Serban Rasoga, Valentin Negrea.