Energia a remizat cu Dinamo, dar părăsește Cupa EHF – Egal cu zero!

416

Fără Liviu Andrieș pe bancă, după ce acesta a ajuns la o înțelegere cu conducerea clubului gorjean în privința rezilierii contractului în urma rezultatelor slabe din acest debut de sezon, Energia a remizat în returul primului tur preliminar al Cupei EHF, scor 24-24 (13-12).

Energia, după un eșec la 14 goluri în Capitală, avea șanse pur teoretice de a se califica în turul următor, însă după seria neagră din acest start de sezon orice rezultat pozitiv prindea bine unei echipe ce tocmai s-a despărțit de antrenorul principal. Meciul a fost echilibrat pe întregul său parcurs, echipele și-au împărțit perioadele de dominare. Energia a fost mai mult la conducere pe tabelă în prima parte a jocului, s-a desprins la două goluri la jumătatea acesteia, scor 7-5, și la trei goluri cu trei munute înainte de pauză, scor 12-9. La cabine s-a mers cu un ecart de doar un gol pentru echipa condusă de pe bancă de interimarul Sorin Bârză, Ragot și Băluț marcând ultimele două goluri ale primei reprize, scor 13-12.
Repriza secundă a început sub același semn al echilibrului, însă după 10 minute de joc Dinamo trecea în avantaj, scor 16-18 în minutul 40. Au venit șase minute de secetă totală, ambele echipe ratând situații bune, însă Energia a punctat negativ cu două aruncări de la 7 metri ratate de Nistor și Mledenciu. Scorul a luat apoi proporții, Dinamo s-a distanțat în minutul 49 la patru goluri, scor 17-21. Pe final, Energia a jucat ceva mai bine, a revenit și Acatrinei, cu al nouălea său gol în acest meci, a adus din nou egalitatea pe tabelă în chiar ultimul minut. La 24-24, Dinamo a avut un atac pozițional, de care nu a profitat, iar Energia nu a mai avut timp nici pentru un contraatac întreg așa că ultima sirenă a păstrat scorul stabilit de Acatrinei cu un minut în urmă.
Energia trebuie să-și revină cât mai repede în campionat, acolo unde are doar un succes din patru partide, iar miercuri o așteaptă, pe propriul teren, un meci extrem de dificil în fața reșițenilor de la HC Adrian Petrea.