Energia a ratat sansa de a infrange liderul

433

Energia Târgu Jiu a pierdut la limita derby-ul Ligii Nationale de baschet Masculin, sustinut sâmbătă seara, pe terenul liderului Steaua CSM. Scor final : 88-84 pentru gazde (28-27; 21-22; 12-15; 27-20).

Baschetbalistii gorjeni au inceput bine meciul, jucand de la egal la egal cu stelistii, care castiga primul sfert la doar un punct: 28:27. Energia preia conducerea in sfertul doi, pe care il castiga cu 22-21, cele două echipe intrand la cabine la egalitate: 49-49. In sfertul trei, Energia continua sa-si domine adversarul, distantantu-se la 6 puncte, la jumatatea sfertului trei, pe care il incheie cu 3 puncte avans, scor 64-61. În sfertului decisiv, Steaua forţează şi reuşeşte egalarea la 66-66. Energia revine si conduce cu 80-72 si 82-77, apoi gorjenii raman fara… “energie”, ratand şansa de a învinge Steaua, după ce au avut 8 puncte avans pe tabelă.
In final, steliştii s-au impus cu 88-84.

Cei mai buni oameni ai Energiei au fost Nemanja Milosevic şi Porter Troupe, fiecare cu 17p marcate, iar Giordan Watson a marcat 16p. Din tabăra Stelei s-au remarcat Travis Watson şi Goran Ikonic care au înscris 20 de puncte fiecare.