Energia a pierdut la Odorhei și spune adio Cupei Challenge – Obiectiv ratat

498

Energia Pandurii Târgu Jiu este în imposibilitatea de a mai putea atinge obiectivul trasat la începutul sezonului, ultimul meci din play-off oferind doar șansa unui loc 5, care însă nu trimite echipa gorjeană în cupele europene.

Echipa gorjeană părea să fie în cărți nu doar după victoria celor de la Dinamo, ci mai ales după prima repriză a meciului de la Odorhei, când Energia conducea cu 15-13. “Am avut o primă repriză bună, am fost motivaţi, iar poarta a fost extraordinară”, a caracterizat antrenorul Liviu Andrieș, în puține cuvinte, jocul prestat de elevii săi, joc ce dădea mari speranțe pentru îndeplinirea obiectivului. Tot puține cuvinte, dar amare, i-au fost necesare tehnicianului pentru a creiona dezastrul din partea a doua a jocului: “În partea a doua nu am mai jucat colectiv, am greşit mult, lucruri simple, elementare, le-am dat posibilitatea să marcheze uşor. Au fost prea multe cadouri, pase la adversari pe contratac”, a mai spus Andrieș. Practic, echipa gorjeană a capotat total în partea a doua, a avut 17 minute negre în care a marcat un singur gol, perioadă în care a încasat nouă goluri, suficient pentru ca moralul echipei să fie atât de zdruncinat încât revenirea să fie imposibilă, asta în ciuda faptului că o palidă încercare a existat în acest sens, Energia ajungând la un moment dat la doar trei goluri în spatele gazdelor, scor 22-19. Atunci s-a ratat și o aruncare de la 7 metri, iar din acel moment totul s-a năruit, iar victoria gazdelor nu a mai fost pusă în real pericol. Cu o victorie cu 28-21, HC Odorhei a făcut punctajul ce-i trimite pe elevii lui Vlad Caba în Challenge Cup în sezonul viitor, în vreme ce pentru Energia acest scor reprezintă un picior dat unui sezon bun. Locul 4 pe care Energia a stat etape bune și pe care finalul sezonului regulat a găsit-o este preluat de HC Odorhei, care s-a organizat mai bine știind când să forțeze în campionat, când pe câmpul de luptă al cupelor europene și când să apese accelerația în play-off.

Maioreanu, consternat
Șocul înfrângerii de la Odorhei a fost mare pentru președintele secției de handbal a Energiei, Andrei Maioreanu, însă mai mare a fost cel primit din partea evoluției jucătorilor echipei sale în partea a doua a meciului: “Personal nu-mi explic ce s-a întâmplat în partea a doua a meciului de la Odorhei. În prima parte am avut o evoluţie bună, scor favorabil după 30 de minute, credeam că ne putem impune. Dar după ce s-a întâmplat în partea a doua sunt consternat, nu-mi explic ce s-a întâmplat. Am marcat doar şase goluri în 30 minute”, a precizat Andrei Maioreanu, preşedintele secţiei handbal a clubului Energia. Planul pe care Maioreanu îl făcuse pentru echipa sa cuprindea o calificare în cupele europene în acest sezon, unul de tranziție spre marea performanță, care urmează a fi atacată în sezonul următor.

Meciul cu Dinamo, o formalitate
Nici Energia și nici Dinamo nu mai au mare lucru de câștigat în ultimul joc din acest sezon, joc ce se va disputa la Târgu Jiu, în Sala Sporturilor, cu începere de la ora 18:00. Locul 5 sau locul 6 pare a fi totuna pentru cele două echipe după ratarea locului 4, cel care ducea în Europa. Totuși, pentru Energia, faptul că joacă acasă, în fața propriilor suporteri, ar trebui să însemne o datorie pe care jucătorii ar trebui să o onoreze cu o victorie. “Vrem să încheiem sezonul cu o victorie. A fost un sezon lung şi greu, iar după această etapă vom vedea ce se va întâmpla pentru sezonul următor”, a declarat antrenorul Liviu Andrieș pentru care acest meci cu Dinamo ar putea fi ultimul pe banca Energiei, conducerea fiind tentată să ofere banca tehnică în sezonul următor unui antrenor cu mai multă experiență în lupta pentru obiective înalte. Totuși, din câte se pare, chiar dacă nu va mai fi cel care va conduce antrenamentele echipei, pentru Liviu Andrieș se va găsi o funcție care să-l păstreze lângă echipă chiar și cu un alt antrenor.